Ile piec pierś z indyka? Co jeszcze warto wiedzieć?
Ile piec pierś z indyka? Choć drób to mięso, które zwykle nie wymaga długotrwałej obróbki termicznej, to jednak pierś z indyka potrzebuje odrobiny czasu, by odpowiednio zmięknąć. Czas pieczenia jest uzależniony głównie od grubości i wielkości mięsa, zwykle jednak przyjmuje się, że należy poświęcić 30 minut na każde 500 g mięsa pieczonego w 180 stopniach. To znaczy, że kawałek wielkości 1 kg należy piec 1 godzinę, mięso o wadze 1,5 kg - 1,5 godziny. Temperatura pieczenia może się oczywiście zmieniać. Warto jednak pamiętać, by nie piec mięsa w zbyt wysokiej temperaturze. To może negatywnie wpłynąć na jego strukturę. Zbyt wysoka temperatura sprawi, że mięso zacznie wysychać szybciej, a w przypadku drobiu jest to dość problematyczne. Ten kawałek mięsa jest bowiem dość chudy, przez co, gdy nadmiernie go wysuszymy, stanie się twardy i niezjadliwy. Nie można też wybierać temperatury zbyt niskiej - taka sprawi, że mięso na zewnątrz będzie gotowe, a w środku niektóre części wciąż mogą być surowe. To niebezpieczne dla zdrowia, a przy tym mało apetyczne. Warto jest więc wybierać temperatury z zakresu 180 do 200 stopni C.
Indyk to mięso, które doskonale sprawdza się na obiad. Jest smaczne, a przy okazji naprawdę zdrowe. Można przygotowywać go na kilka różnych sposobów. Od smażenia, po grillowanie, jednak warto postawić na tego pieczonego w piekarniku. Filet z indyka doskonale sprawdza się z warzywami. Upieczony z dodatkiem słodkiej papryki, cebuli i czosnkiem, będzie świetnym pomysłem na niedzielny obiad. Wiele osób zastanawia się jednak jak piec pierś, żeby nie wyschła i była soczysta. Po pierwsze należy zadbać o dobrą marynatę jeszcze przed pieczeniem. To pozwoli otrzymać mięso naprawdę smaczne i bardzo delikatne. Jak długo marynować indyka? Najlepiej kilka godzin, a jeśli masz taką możliwość całą noc. Wtedy mięso będzie najsmaczniejsze i delikatne. W czasie pieczenia dobrze jest podlewać pierś wytopionym tłuszczem. Dzięki temu zachowa swoją jędrność i soczystość. Oprócz tego warto zostawić go na chwilę w temperaturze pokojowej. Jeśli obawiasz się, że indyk się przypali, możesz przykryć go folią spożywczą. Pamiętaj, by zdjąć ją jednak przed końcem pieczenia, by mięso mogło się ładnie przyrumienić. Jeśli chcesz postawić na bardzo zdrowe danie, możesz też upiec go w rękawie, bez dodatku tłuszczu. Pierś będzie wtedy delikatniejsza i bardzo lekkostrawna.
Mięso indycze ma wysoką zawartość białka. Białko przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej, pomaga w utrzymaniu zdrowych kości. Filet i udo indyka mają niską zawartość tłuszczów nasyconych. Mięso z indyka jest źródłem witamin, zwłaszcza tych z grupy B, a także składników mineralnych, takich jak: żelazo, magnez, cynk, selen, czy miedź. Mięso indyka jest zalecane osobom w każdym wieku, ze względu na małą ilość tłuszczów, a sporą białka i innych witamin. Może więc stanowić podstawę codziennych dań. Jeśli szukasz inspiracji na wykorzystanie go, koniecznie zajrzyj do wyróżnionych propozycji na tej stronie. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych pomysłów na to mięso.