Ile piec kurczaka w rękawie? Co jeszcze warto wiedzieć?
Kurczak to mięso, które pojawia się na stole dość często. Ulubioną częścią zwykle jest pierś - zawiera ona delikatne i smaczne mięso. Dużą popularnością cieszą się również udka z kurczaka, czy skrzydełka. Można je przygotować na wiele sposobów, a pieczenie jest jednym z częściej wybieranych. To właśnie podczas pieczenia nabierają one pięknego złocistego koloru i doskonałego smaku. Niezwykle ważna jest jednak odpowiednia obróbka termiczna. Liczy się przygotowanie mięsa, ale również temperatura, czy właściwy czas pieczenia.
Ile piec kurczaka w rękawie? Czas pieczenie jest zależny od kilku czynników. Między innymi od temperatury pieczenia, ale również rozmiaru mięsa. Kurczaka należy piec:
- w przypadku całej tuszki - od 60 do 90 minut, w zależności od wielkości.
- w przypadku pojedynczych części - od 35 do 40 minut.
Kurczak pieczony w rękawie to doskonały pomysł na prosty i smaczny posiłek. Sprawdzi się na obiad, ale również kolację. Jeśli zastanawiasz się jak przygotować go samodzielnie w domu, oto prosty przepis na kurczaka pieczonego w rękawie. Kurczak wychodzi z niego pyszny, soczysty i dobry dla zdrowia.
- Mięso z kurczaka zamarynuj w ulubionej marynacie. Możesz połączyć oliwę z sokiem z cytryny, czosnkiem i ziołami prowansalskimi oraz solą i pieprzem.
- Kurczaka marynuj co najmniej 1 godzinę.
- Nagrzej piekarnik do 190 stopni C.
- Kurczaka przełóż do woreczka razem z marynatą, całość dokładnie wymieszaj. Woreczek umieść w naczyniu żaroodpornym.
- Kurczaka piecz w zależności od rozmiaru - od 35 minut dla pojedynczych części do 90 minut, gdy pieczesz go w całości.
Jak przyprawić kurczaka do pieczenia?
Najlepiej przygotować odpowiednią mieszankę samodzielnie w domu. Można z łatwością kupić gotowe w sklepie, jednak warto pamiętać, że zwykle zawierają one spory dodatek soli, czasami również cukru, co nie jest dobre dla zdrowia. Te dwa składniki spożywane w nadmiarze będą bowiem przyczyniać się do groźnych chorób. Samodzielnie mieszankę można przygotować na bazie ulubionych przypraw i ziół, doskonale sprawdzą się:
- zioła prowansalskie,
- tymianek,
- oregano,
- bazylia,
- estragon,
- papryka słodka,
- papryka ostra,
- czosnek,
- gałka muszkatołowa.
Całość możesz dowolnie mieszać, tak, by powstała mieszanka, która przypadnie Ci do gustu najlepiej. Możesz sięgać również po świeże zioła. Dodatek ziół do marynaty nie tylko wzmacnia smak potrawy, ale również sprawia, że staje się ona zdrowsza, a także łatwiej strawna.
Pamiętaj, by nie piec mięsa w zbyt wysokiej temperaturze. Sprawi to, że będzie przesuszone i niesmaczne, jest to ważne zwłaszcza w przypadku drobiu, gdyż nie zawiera on dużej ilości tłuszczu. Nie można również używać zbyt niskiej temperatury. W takim wypadku mięso może nie upiec się w środku, pomimo spieczonej skórki na zewnątrz. Idealna temperatura to taka oscylująca w okolicach 180 do 200 stopni C.
Pieczenie mięsa w rękawie to jedna z najzdrowszych metod obróbki termicznej. Ze względu na brak użycia tłuszczu mięso jest delikatne, a przy tym lekkostrawne. Sprawdzi się więc idealnie również na diecie.