Ile parzyć kiełbasę? Co jeszcze warto wiedzieć?
Ile parzyć kiełbasę? Kiełbasa surowa, nazywana inaczej białą, potrzebuje wstępnej obróbki, by można było ją zjadać. Ta obróbka nazywana jest właśnie parzeniem. Zwykle przyjmuje się, że należy parzyć kiełbasę od 15 do 20 minut. Ten czas pozwoli Ci cieszyć się jej smakiem.
Biała kiełbasa nie lubi być mocno gotowana. Jej obróbka termiczna powinna przypominać bardziej parzenie niż typowe gotowanie. Woda powinna być na granicy wrzenia. Płomień lub moc grzania kuchenki powinny być jak najniższe. Innym sposobem jest doprowadzenie wody z kiełbasą do wrzenia i w momencie pojawienia się pierwszych bąbelków powietrza, wyłączenia grzania oraz pozostawienie przykrytego garnka na około 20-30 minut.
Biała kiełbasa to doskonały pomysł na bazę do wielu potraw. Czas parzenia kiełbasy zwykle zależy od tego jak duże kawałki wykorzystujemy. A więc to jak długo spędzi ona w garnku, jest bardzo indywidualne. W przypadku domowej kiełbasy jest jednak bardzo ważne, by nie pominąć tego momentu.
Teraz gdy już wiesz, ile minut parzyć kiełbasę możesz sięgać po nią częściej. A jeśli zastanawiasz się jak wykorzystać swojską białą kiełbasę w swojej kuchni, koniecznie sięgnij do wyróżnionych propozycji na tej stronie. Znajdziesz tam niejeden sprawdzony sposób na jej przygotowanie. Biała kiełbasa, choć zwykle pojawia się na talerzu samodzielnie, idealnie sprawdzi się też w towarzystwie innych składników. Można dodać ją do smacznej zapiekanki, łącząc ją np. z ziemniakami. Będzie również dobrym wyborem w tartach, a nawet farszu do pierogów. Nie można zapominać też o jej dodatku do wielkanocnego żurku.
Biała kiełbasa to nieodłączny dodatek do wielkanocnych potraw. Biała kiełbasa powstaje z mięsa wołowego i wieprzowego połączonego z naturalnymi przyprawami, takimi jak: czosnek, majeranek, czarny i biały pieprz oraz sól spożywcza. Jednak należy pamiętać, że przed zjedzeniem trzeba poddać ją obróbce termicznej - gotowaniu. To ile parzyć kiełbasę zależy od wyrobu, który posiadamy. Zwykle czas ten nie jest zbyt długi.
Często zdarza się, że podczas gotowania osłonka kiełbasy pęka i mięso zaczyna wypadać. Można temu w prosty sposób zaradzić. Przy pomocy wykałaczki ponakłuwaj kiełbasę. Postaraj się zrobić to równomiernie na całej powierzchni.
Wybór odpowiedniej kiełbasy jest bardzo ważny. Oczywiście wyrób powinien mieć jak najkrótszy skład i jak największą zawartość mięsa. Jeśli jest więcej mięsa, wtedy jej kolor jest bardziej różowy, natomiast jeśli zawiera więcej tłuszczu, wtedy ma bielszy kolor. Dlatego lepiej jest wybrać tę o ciemniejszym zabarwieniu.
Biała kiełbasa jest produktem tłustym i wysokokalorycznym, ponieważ 100 g stanowi źródło ok. 300 kcal oraz ponad 23 g tłuszczu. Dodatkowo w takiej porcji znajdziemy 14,37 g białka, niewielką ilość węglowodanów (choć zależy to od rodzaju kiełbasy) i niewielkie ilości błonnika pokarmowego. Warto więc pamiętać, by nie sięgać po nią zbyt często. W porównaniu z innymi kiełbasami kiełbasa biała charakteryzuje się sporą zawartością fosforu, białka, witaminy B1 i cynku. Zawiera też sporą dawkę witaminy B6.