Ile kaszy dodać do krupniku? Co jeszcze warto wiedzieć?
Krupnik to zupa, która przygotowywana jest na wywarze jarzynowym lub mięsnym z dodatkiem kaszy jęczmiennej, z ziemniakami lub z ryżem. W dalszej części dowiesz się ile dodać kaszy jęczmiennej do zupy. Poznasz również przepis na pyszny krupnik. Sprawdzony przepis na krupnik jest bardzo proste i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Zupa świetnie sprawdzi się jako danie obiadowe dla całej rodziny. Krupnik często podawany jest również w szpitalach oraz znajdziemy go w tradycyjnych, polskich restauracjach.
A więc jak zrobić pyszny krupnik? Na początek przygotuj 0,5 kg mięsa wieprzowego, średnie udko z kurczaka, marchewkę, pietruszkę, seler oraz por, średnią cebulę, 3 duże ziemniaki, 3 litry wody, 3 listki laurowe, 2 ziela angielskie, 10 ziaren pieprzu czarnego, 2 płaskie łyżeczki soli oraz pół szklanki kaszy jęczmiennej. Mięso dokładnie umyj, włóż do garnka i zalej zimną wodą. Następnie dodaj wszystkie przyprawy i wodę doprowadź do gotowania. Zmniejsz ogień, przykryj garnek z mięsem i całość gotuj przez około 30 minut. Warzywa oczyść, obierz i pokrój w kostkę. Cebulę przekrój na pół i opal nad ogniem. Ziemniaki również obierz, pokrój w kostkę i włóż do osobnego naczynia. Do gotującego się mięsa dodaj wszystkie warzywa (poza ziemniakami), zwiększa ogień i wywar doprowadź do wrzenia, następnie zmniejsz ogień i gotuj przez około 20 minut. Po tym czasie dodaj kaszę, dokładnie wymieszaj i gotuj przez około 10 minut. Następnie dodaj ziemniaki pokrojone w kostkę i gotuj jeszcze przez około 10 minut (aż ziemniaki będą miękkie). Na koniec zupę dopraw do smaku solą.
A ile kaszy do krupniku dodać? Aby krupnik nie był zbyt gęsty, na każdy litr wody wykorzystaj maksymalnie ćwierć szklanki kaszy jęczmiennej. Dodatek kaszy do zupy ma na celu jej zagęszczenie oraz poprawę walorów smakowych.
A jak długo gotować kaszę w krupniku? Kaszę jęczmienną najlepiej gotować przez około 15 minut, aby napęczniała i stała się miękka.
Kasza jęczmienna, poza dodatkiem do krupniku, chętnie wykorzystywana jest jako dodatek do dań głównych. Jest ona bardzo smaczna oraz ma właściwości odżywcze, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Możemy wyróżnić kilka rodzajów kaszy jęczmiennej: pęczak, kaszę łamaną oraz kaszę perłową. Do przygotowania krupniku najczęściej wykorzystuje się kaszę jęczmienną perłową. Zawiera ona składniki mineralne oraz witaminy, do których możemy zaliczyć magnez, wapń, potas, fosfor, witaminę A, witaminę E, witaminę K oraz niektóre witaminy z grupy B.
Podsumowując: wiesz już ile kaszy na litr wywaru wykorzystać. To ile gram dokładnie dodać do zupy zależy od tego jak bardzo gęstą zupę chcesz przygotować. Pyszny krupnik świetnie sprawdzi się jako danie obiadowe dla całej rodziny. Przepis na zupę jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Dodatkowo produkty niezbędne do przygotowania zupy są dostępne w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.