Ile kalorii powinno mieć śniadanie? Co jeszcze warto wiedzieć?
Ile kalorii powinno mieć śniadanie? To pytanie, które zadaje sobie każdy, kto przechodzi na dietę. Ilość kalorii, którą zjadamy, jest jednak rzeczą bardzo indywidualną, która zależy od np.:
- płci,
- wieku,
- aktywności fizycznej,
- stanu zdrowia.
Warto jednak wiedzieć, że w zależności od ilości posiłków śniadanie powinno dostarczać od 20 do 35% codziennego spożycia energetycznego. Dla osoby, której energetyczność diety wynosi 2000 kcal, będzie to więc od 400 do 700 kcal.
Zastanawiasz się, ile kalorii powinno się jeść na śniadanie? Najlepiej policzyć tę wartość indywidualnie dla siebie. Jeśli znasz swoje zapotrzebowanie energetyczne, nie będzie to nic trudnego. Zwykle uznaje się, że śniadanie powinno zawierać około 20 do 35% dziennego zapotrzebowania energetycznego. A więc ilość kalorii będzie zależna od tego, ile wynosi nasze zapotrzebowanie. Kaloryczność diety jest bowiem bardzo indywidualną rzeczą.
Warto pamiętać, że śniadanie to pierwszy posiłek, to od nas zależy, jak wiele energii potrzebujemy z rana. Niektóre osoby nie zjadają śniadania wcale. Nie jest to błąd. Jeśli nie przepadasz za śniadaniami, możesz zjeść więcej kalorii w ciągu dnia np. na obiad, kolację, czy dodając w trakcie dnia przekąskę.
Dawniej niezwykle powszechne było powiedzenie, że zjadanie śniadań jest bardzo ważne, a ich brak negatywnie wpływa na sylwetkę i zdrowie. Nie jest to jednak do końca prawda. Choć istnieją badania, które pokazują, że zjadanie posiłku rano może mieć pozytywny wpływ na to, co zjadamy później - zwykle osoby zjadają później nieco mniej. To jednak efekt ten nie jest zauważalny u osób, które zmuszają się do zjadania śniadań. W ich przypadku po zjedzeniu tego posiłku zauważa się większa chęć do sięgania po mniej zdrowe przekąski. Warto więc dopasować ilość posiłków i ich wielkość do swojego samopoczucia, a także preferencji.
Warto pamiętać, że ilość kalorii dla dorosłego i dziecka będą się znacznie różnić. Maluchy nie potrzebują tak dużych ilości kalorii. Warto jednak pamiętać, że dzieci potrzebują znacznie większej ilości składników mineralnych i witamin, dlatego dobrze jest zadbać, o to by ich menu było dobrze zbilansowane i dość różnorodne. Dodawaj do śniadania gorzką czekoladę, orzechy i pestki, a także źródła białka. Dzięki temu maluchy będą lepiej się rozwijać, a także poprawi się ich skupienie.
Warto pamiętać, że choć kaloryczność dań jest ważna, zwłaszcza jeśli jesteśmy na diecie redukcyjnej, nie tylko ona się liczy. Dużo ważniejsze jest to, jak bilansujemy nasze menu, a także jak wiele produktów, które spożywamy, jest przetworzonych. Jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem, dobrze jest bilansować menu z głową. Co to znaczy? Zadbać o odpowiednią ilość węglowodanów, białek i tłuszczów. Dzięki temu będziemy czuć sytość, a poziom cukru we krwi nie będzie ulegał dużym skokom i wahaniom. Zadbaj wiec, by na Twoim talerzu znalazł się pełnoziarnisty chleb, owoce i warzywa, ale również nabiał, jajka i strączki, a także oliwy, orzechy i ryby. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoje menu dostarczy Ci wszystkich niezbędnych składników.