Ile kalorii ma kebab? Co jeszcze warto wiedzieć?
Kebab to potrawa wywodząca się z kuchni tureckiej. Słowo kebab w języku tureckim oznacza obracające się pieczone mięso. W kuchni tureckiej wykorzystuje się mięso baranie, które jest odpowiednio doprawione. Natomiast w kuchni polskiej kebab przekształcony został jako danie typu fast-food i najczęściej do jego przygotowania wykorzystuje się kebab wołowy, drobiowy lub mieszany. Dodatkowo kebab przygotowuje się w picie, tortilli, cieście lub bułce — a jako dodatki wybiera się warzywa, wcześniej wymienione mięso oraz różne sosy. Dodatkowo kebab można przygotować z dodatkiem frytek. Im więcej dodatków wykorzystamy, tym końcowe danie będzie bardziej kaloryczne. Warto zastąpić część dodatków większą ilością warzyw lub całkowicie zrezygnować np. z sosów, ponieważ delikatnie obniży to kaloryczność potrawy. Kebab chętnie włączeni jest do diety podczas spotkań ze znajomymi. Stanowi on również doskonałą propozycję na szybki obiad lub kolację.
A więc ile kalorii ma kebab? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ kaloryczność kebaba będzie zależała od produktów użytych do jego wykonania oraz ich ilości. Średnio w 100 g kebaba z sosami znajdziemy około 195 kcal. Jedna porcja kebaba waży około 450 g, dlatego jeden kebab dostarczę około 900 kcal. Kebab w bułce bez sosów w porcji zawiera około 600 kcal. Natomiast kebab w cieście lub w tortilli w opcji zawiera około 800-900 kcal. Kaloryczność potrawy uzależniona jest również od wielkości porcji — mały kebab będzie miał dużo mniej kalorii niż duży kebab. Kaloryczność kebaba będzie również zależała od mięsa użytego do jego przygotowania — kebab baraniny będzie miał inną ilość kalorii niż ten przygotowany z kurczaka.
Kebab stanowi jeden z najbardziej popularnych fast-foodów w Polsce. Stanowi on szybki pomysł na obiad na mieście, jednak uważany jest za danie niezdrowe. Kebab możemy jednak zmodyfikować, aby był bardziej odżywczy i zawierał mniejszą ilość kalorii. W restauracjach typu fast food najbardziej odpowiednią wersją kebaba będzie kebab podany z warzywami na talerzu, bez sosów i innych dodatków np. frytek. W domu możemy natomiast przygotować kebab w tortilli z dużą ilością warzyw, odrobiną mięsa oraz sosów przygotowanych na bazie jogurtów naturalnych. Domowy kebab będzie zawierał mniejszą ilość kalorii przez wzgląd na możliwość przygotowania mniej kalorycznych wersji tradycyjnych sosów, które najczęściej wykonane są na bazie majonezu.
Podsumowując kebab to najchętniej wybierany fast-food. Pita, bułka lub tortilla to produkty, w których podaje się warzywa z mięsem oraz sosami. Domowy kebab może być mniej kaloryczny niż kebab kupiony w restauracji, dlatego osoby na diecie redukcyjnej nie powinny całkowicie rezygnować z dania fast-food. Rezygnacja z sosów również wpłynie na zmniejszenie kaloryczności potrawy. Dodatkowo kebab przygotowany w tortilli będzie posiadał mniej kalorii niż ten w bułce. Obecność warzyw dodatkowo zwiększa wartość odżywczą dania, ponieważ wzbogaca je w składniki mineralne oraz witaminy. Dodatkowo obecność mięsa wzbogaca potrawę w białko.