Ile jajek jeść tygodniowo? Co jeszcze warto wiedzieć?
Ile jajek jeść tygodniowo? Według najnowszych zaleceń WHO w ciągu tygodnia nie powinno się zjadać więcej niż 10 jajek. Również tych w omletach, ciastach, czy makaronach. Daje to około 1-2 jajek na dzień. Warto jednak pamiętać, że osoby w grupie ryzyka chorób układu krwionośnego powinny nieco zredukować tę liczbę do 4 jaj w ciągu tygodnia. Tyle jajek bezpiecznie może zjadać dorosły mężczyzna oraz kobieta. Dziecko powinno zjadać maksymalnie 1 jajko dziennie.
Jajka to produkty, o których krąży wiele informacji. Według niektórych jajka są wspaniałym pokarmem, na miarę superfoods, inne z kolei donoszą o ich niekorzystnym działaniu. Nic dziwnego, że pojawia się pytanie, ile jajek powinno się jeść i czy jedzenie jajek jest bezpieczne. Warto wiedzieć, że jajka mogą mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na zdrowie. Wszystko zależy od tego, z czym je jemy i w jakiej formie. Kolejnym ważnym czynnikiem jest również częstotliwość ich jedzenia. W przypadku zdrowych osób zjadanie 1 do 2 jajek w ciągu dnia nie powinno być problematyczne. Zwłaszcza jeśli podaje się je z dodatkiem świeżych owoców lub warzyw, a także pełnoziarnistym pieczywem. Jednak, jeśli zamiast tego usmażysz jajka na maśle z dodatkiem bekonu, może już nie być tak zdrowo. Taki posiłek będzie zawierał naprawdę sporą dawkę nasyconych kwasów tłuszczowych, które w nadmiarze są szkodliwe.
Jajka są produktem, który cieszy się dużą popularnością. To ze względu na ich różnorodne wykorzystanie. Jajka można gotować, smażyć, ale również dodawać do ciast i deserów. Jajka nie tylko dobrze smakują, ale wspaniale łączą składniki, dzięki czemu dodaje się je do większości wypieków. Jajka w zależności od przygotowania mają różne właściwości. Niezaprzeczalnym faktem jednak jest to, że dostarczają białka i to nie byle jakiego, bo pełnowartościowego, czyli takiego, które zawiera wszystkie, niezbędne dla zdrowia aminokwasy.
Warto pamiętać, że jajka to naprawdę cenny składnik naszej diety. Zawierają one sporo cennych witamin, czy minerałów. Jajko ważące dostarcza prawie 10 g białka. Paradoksalnie żółtka zawierają więcej białek niż białka jaj kurzych. Jajka to również bogate źródło witaminy A, E, D i K oraz witamin z grupy B i składników mineralnych: fosforu, potasu, sodu, wapnia, żelaza, magnezu, miedzi, cynku, selenu. Żółtko jaja zawiera luteinę, która poprawia widzenie, a także chroni gałkę oczną przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB oraz zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej. Jajko składa się z bogatego w wartości odżywcze żółtka oraz białka w najczystszej postaci. Taka postać białka sprawia, że jest ono bez trudu przyswajane przez nasz organizm. Kurze białko jest tak doskonałe, że służy jako wzór przy pomiarze aminokwasów zawartych w innych produktach. Jajka są też niskokaloryczne. Jedno jajo o masie około 60 g to tylko 81 kcal. Wzbogacenie odchudzającej diety w białko jaja, przyczynia się do większej stabilizacji poziomu cukru we krwi, co powoduje utrzymywanie się uczucia sytości przez dłuższy czas. Warto pamiętać jednak, że ze względu na wyższe ryzyko chorób serca w diecie takich osób nie powinno ono gościć zbyt często.