Ile gram ma szklanka cukru?

Ilość cukru w jednej szklance zależy od stopnia jego rozdrobnienia, ale również pojemności szklanki. Przyjmuje się, że tradycyjna szklanka ma pojemność około 250 ml. W takim przypadku:

  • szklanka wypełniona cukrem kryształem to około 200 g,
  • szklanka wypełniona cukrem pudrem to około 120 g.

W przypadku, gdy wybiera się cukier trzcinowy, obowiązuje podobna zasada.

Ile gram ma szklanka cukru? Co jeszcze warto wiedzieć?

Cukier jest jednym z najczęściej używanych produktów słodzących. Ze względu na swój smak głównie wykorzystuje się go do produkcji deserów. Jest to potoczna nazwa stosowana dla sacharozy, występującej pod nazwami handlowymi m.in. cukier spożywczy, czy cukier konsumpcyjny. Sacharoza to słodki dwucukier otrzymywany w procesie rafinacji w cukrowni, przede wszystkim z trzciny cukrowej, a w klimacie umiarkowanym z buraka cukrowego. W Polsce popularniejszy jest więc ten drugi. W sklepach można też coraz częściej spotkać się z cukrem palmowym i kokosowym, choć brzmią egzotycznie, są równie słodkie i mają podobne zastosowanie.

Cukier jest najczęściej stosowany do dosładzania domowych deserów, czy napojów. Jest dostępny w różnych stopniach rozdrobnienia. Dzięki czemu łatwiej dostosować jego formę do potrawy, w której ma posłużyć. Do ciasta świetnie sprawdza się cukier puder, który idealnie łączy się zarówno z biszkoptem, jak i kremową masą. Cukier biały również świetnie nadaje się do pieczenia, jednak w jego przypadku potrzeba dłuższej obróbki, by się rozpuścił.

Cukier to powszechny dodatek, dlatego możesz go spotkać w wielu przepisach. Choć bardzo często jego ilość podana jest niezwykle precyzyjnie w gramach, to jednak istnieje wiele starszych receptur, w których zwykle spotyka się miary domowe, takie jak "łyżki", czy "szklanki". Wtedy zwykle pojawia się pytanie: ile gram ma szklanka cukru?

Ilość cukru w jednej szklance zależy od stopnia jego rozdrobnienia, ale również pojemności szklanki. Przyjmuje się, że tradycyjna szklanka ma pojemność około 250 ml. W takim przypadku:

  • szklanka cukru białego to około 200 g,
  • szklanka cukru pudru to około 120 g.

W przypadku, gdy wybiera się cukier trzcinowy, obowiązuje podobna zasada. Jest to najprostszy przelicznik, dzięki któremu nie potrzebujesz sprawdzać, ile dokładnie cukru jest w jednej szklance.

Miary domowe są używane bardzo często, zwłaszcza gdy nie posiada się sprzętów kuchennych, które umożliwiają precyzyjne odmierzanie, takich jak waga. Dzięki takiej metodzie nie musisz się już zastanawiać ile to gram.

Przelicznik na szklanki nie jest oczywiście niezwykle precyzyjny. Nie każda szklanka ma bowiem pojemność 250 ml, istnieją również naczynia mniejsze i większe. Czasami może to powodować pewne trudności podczas pieczenia. Dlatego warto podchodzić do niego z rozwagą. Duże kubki mają zwykle większą pojemność, więc nie warto stosować ich jako przelicznika.

Cukier spożywczy jest nazwą zarezerwowaną dla sacharozy – dwucukru składającego się z cząsteczki glukozy i fruktozy. Te dwie substancje wchłaniają się z układu pokarmowego niezwykle szybko. Są więc niezwykle efektywnym źródłem energii. Cukier zawiera 4 kcal w 1 g, co jest informacją istotną dla osób na diecie redukcyjnej. Cukier a też wysoki indeks glikemiczny, dlatego osoby z problemami z glikemią powinny z niego korzystać bardzo rozważnie. Oczywiście mały dodatek nie ma negatywnego wpływu i nie powinien wzbudzać lęku. Warto stosować cukier z rozwagą, nawet w wypiekach.

Zobacz pytania podobne do ile gram ma szklanka cukru?

Polecane przepisy


Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto