Ile gotować pierogi mrożone? Co jeszcze warto wiedzieć?
Pierogi to ulubione danie wielu osób. Czas gotowania zależy głównie od tego, czy są to świeże wyroby, czy takie mrożone. A ile gotować pierogi mrożone? Przeważnie pierogi gotuje się około 3 – 5 min od momentu wypłynięcia na powierzchnię wody. Ważne jest, aby pierogi wkładać i gotować we wrzątku. Ugotowane pierogi od razu wyciągnij łyżką cedzakową, aby się nie rozgotowały. Ugotowane pierogi podawaj na ciepło. To ile minut spędzą w wodzie, zależy głównie od wielkości i stopnia zamrożenia. Warto wiedzieć, że malutkie pierożki nie potrzebują długiego czasu gotowania. Na opakowaniu pierogów mrożonych kupionych w sklepie jest dokładna instrukcja, w jaki sposób oraz ile czasu gotować pierogi.
Pierogi należy gotować w lekko osolonej wodzie, nawet jeśli dbamy o ograniczenie jej obecności w diecie. To sprawdzony sposób, by składniki mineralne nie przechodziły z pierogów do wywaru. Chcemy bowiem, żeby zostały one w pierogach, które zjadamy. Najlepiej jednak nie przesadzać z ilością soli. Zwłaszcza jeśli są to pierogi mrożone ze sklepu, które zwykle zawierają jej dość sporo.
W Polsce pierogi stanowią potrawę mączną i podawane są z farszami na słodko lub na słono. Najczęściej nadzienie zawinięte jest w ciasto pszenne, rzadziej drożdżowe. Pierogi z nadzieniem słonym najczęściej podawane są na gorąco jako obiad lub kolację. Natomiast pierogi z nadzieniem słodkim najczęściej podaje się jako deser. Najczęściej przygotowywanymi pierogami w kuchni polskiej są pierogi z ziemniakami oraz twarogiem, pierogi z farszem mięsnym oraz pierogi z kapustą i grzybami. Pierogi na słodko przygotowywane w kuchni polskiej najczęściej faszerowane są owocami lub twarogiem z dodatkiem cukru.
Pierogi to potrawa, która kojarzy się z kuchnią polską. Są to kawałki cienkiego, elastycznego i dobrze zlepiającego się ciasta napełnione najrozmaitszymi farszami i ugotowane w wodzie lub na parze. W wielu przypadkach stosuje się również inne rodzaje obróbki termicznej. Wspaniale smakują te pieczone, czy smażone.
Pierogi można przygotować w najrozmaitszych konfiguracjach. Zmieniając nie tylko ciasto, ale również farsz. Najpopularniejsze pierogi to te robione z mąki pszennej. Zwykle tej o niskim typie. Jednak można stworzyć pierogi z mąki orkiszowej, żytniej, czy owsianej. Da się też przygotować ciasto bezglutenowe. Jeśli chodzi o rodzaj farszu — w tym wypadku możliwych konfiguracji jest jeszcze więcej, do najpopularniejszych nalezą:
- z kapustą i grzybami,
- ruskie,
- z mięsem,
- z ziemniakami,
- z owocami,
- serem na słodko.
Pierogów zwykle nie da się przygotować w małych ilościach. Dlatego zwykle ich duża porcja zostaje. By tego uniknąć, najlepiej je zamrozić. Mrożone pierogi nie tracą swoich właściwości, a stanowią doskonały pomysł na późniejsze ułatwienie sobie gotowania. Mrożone pierogi można bowiem podgrzać w kilka minut i cieszyć się ich smacznym smakiem. Zamrożone pierogi można przechowywać do 1 miesiąca. Dłuższy termin przechowywania powoduje wysychania ciasta. Bo choć może to się wydawać dziwne, niska temperatura panująca w zamrażarce również powoduje intensywne wytrącanie wody zawartej w zamrożonym produkcie, a tym samym wysychanie ciasta pierogowego.