Ile gotować pierogi? Co jeszcze warto wiedzieć?
Pierogi to kawałki cienkiego ciasta, które napełnione są różnymi farszami. Są następnie gotowane w wodzie, na parze, pieczone w piekarniku czy smażone na patelni. Ciasto na pierogi może zostać wykonane z różnego rodzaju mąki (np. mąki pszennej, ryżowej czy kukurydzianej). W zależności od pierogów, które chcemy przygotować do ciasta, dodaje się również wodę, jaja, drożdże, tłuszcz oraz śmietanę. Pierogi przygotowywane są w kuchniach na całym świecie, np. w kuchni polskiej, włoskiej czy meksykańskiej. W dalszej czeski dowiesz się ile gotować pierogi.
W Polsce pierogi stanowią potrawę mączną i podawane są z farszami na słodko lub na słono. Najczęściej nadzienie zawinięte jest w ciasto pszenne, rzadziej drożdżowe. Pierogi z nadzieniem słonym najczęściej podawane są na gorąco jako obiad lub kolację. Natomiast pierogi z nadzieniem słodkim najczęściej podaje się jako deser. Najczęściej przygotowywanymi pierogami w kuchni polskiej są pierogi z ziemniakami oraz twarogiem (tzw. ruskie), pierogi z farszem mięsnym oraz pierogi z kapustą i grzybami. Pierogi na słodko przygotowywane w kuchni polskiej najczęściej faszerowane są owocami lub twarogiem z dodatkiem cukru.
A więc jak długo gotować pierogi, aby były miękkie? Na początek do garnka wlej wodę i doprowadź ją do wrzenia. Następnie na wodę układaj surowe pierogi jeden obok drugiego i gotuj je. A ile minut je gotować? Długość gotowania pierogów zależy przede wszystkim od ich nadzienia oraz od tego, czy gotujemy pierogi surowe, wcześniej gotowane oraz mrożone czy pierogi gotowe kupione w sklepie. Przeważnie pierogi gotuje się około 3 – 5 min od momentu ich wypłynięcia na powierzchnię wody. Ważne jest, aby pierogi wkładać do wrzącej wody. Ugotowane pierogi od razu wyciągnij łyżką cedzakową, aby się nie rozgotowały. Ugotowane pierogi podawaj na ciepło.
Pyszne pierogi jak już wspomniano, mogą być nadziewane nadzieniem słodkim lub słonym. Do nadziewania na słodko można wykorzystać świeże owoce, twaróg oraz marmoladę. Natomiast do nadziewania pierogów na słono najczęściej wykorzystuje się mięso, podroby, grzyby, kapustę, ziemniaki, twaróg, kaszę, warzywa oraz ser typu feta. Poza owocami farsz najczęściej przygotowywany jest z ugotowanych i zmielonych produktów. Pierogi z nadzieniem słodkim często podawane są z dodatkiem roztopionego masła lub śmietany posypanej cukrem.
Podsumowując: wiesz już ile czasu gotować najlepsze pierogi. Sprawdzony przepis na pyszne pierogi świetnie sprawdzi się do przygotowania obiadu, kolacji lub deseru dla całej rodziny. Dobre pierogi są czasochłonne, jednak można przygotować większą ich ilość i zamrozić. Są dwa sposoby na zamrażanie pierogów — mrożenie pierogów surowych lub mrożenie pierogów już ugotowanych. Ważne jest, aby pierogi mrozić ułożoną jeden obok drugiego z zachowaniem niewielkiego odstępu. Zamrożone pierogi można poporcjować w woreczki i włożyć powrotem do zamrażarki. Pierogi mrożone przed gotowaniem możesz je rozmrozić lub gotować zamrożone. Na opakowaniu pierogów mrożonych kupionych w sklepie jest, dokłada instrukcja, w jaki sposób oraz ile czasu gotować pierogi.