Ile gotować mrożone pierogi? Co jeszcze warto wiedzieć?
Pierogi to jedna z najpopularniejszych potraw w Polsce. Ciężko jest spotkać kogoś, kto o nich nie słyszał. Goszczą na stołach zarówno w wersji na słodko, jak i na słono. Są smaczne, delikatne i zachwycają smakiem. Również ich przygotowanie, choć może być czasochłonne, nie jest trudne. Ciężko jednak przygotować tylko jedną porcję pierogów, dlatego wiele osób korzysta z wygodnej opcji, jaką są mrożonki. Niekoniecznie muszą to być gotowe, sklepowe produkty. Pierogi można z łatwością zamrozić w domu i wiele osób korzysta z tej opcji.
Czas gotowania mrożonych pierogów zależy od kilku czynników. Jednym z najważniejszych jest farsz, wielkość, a także stopień zamrożenia. Zwykle czas gotowania liczymy od momentu wypłynięcia pieróg na powierzchnię. A więc jak długo gotować mrożone pierogi?
- małe pierogi i uszka należy gotować około 3-4 minuty.
- pierogi z farszem owocowym należy gotować około 4 minuty.
- pierogi z serem np. ruskie lub z kapustą około 5 minut.
- pierogi z mięsem od 6 do 7 minut.
Sam proces gotowania jest również ważny. Przede wszystkim muszą być one wrzucane do wrzącej wody. Odpowiednie proporcje to pół litra na około 100 g pierogów. Do wrzątku warto dodać odrobinę oliwy z oliwek, dzięki czemu pierogi wyjmowane z garnka nie będą się sklejały. O tym, że są już ugotowane, świadczy wypływanie ich na powierzchnię. Czas gotowania zawsze należy liczyć od momentu wypłynięcia. W przypadku produktów gotowych zwykle informację o długości gotowania znajdziesz na opakowaniu. Ugotowane pierogi od razu wyciągnij łyżką cedzakową, aby się nie rozgotowały. Ugotowane pierogi podawaj na ciepło. Możesz podawać je z ulubionymi dodatkami:
- cebulką,
- skwarkami,
- sosem,
- śmietaną.
Pierogi można przygotować w najrozmaitszych konfiguracjach. Zmieniając nie tylko ciasto, ale również farsz. Najpopularniejsze pierogi to te robione z mąki pszennej. Zwykle tej o niskim typie. Jednak można stworzyć pierogi z mąki orkiszowej, żytniej, czy owsianej. Da się też przygotować ciasto bezglutenowe. Jeśli chodzi o rodzaj farszu — w tym wypadku możliwych konfiguracji jest jeszcze więcej, do najpopularniejszych nalezą:
- z kapustą i grzybami,
- ruskie,
- z mięsem,
- z ziemniakami,
- z owocami,
- serem na słodko.
Wszystkie te wersje są smaczne i sprawdzają się zarówno w wersji mrożonej, jak i świeżej.
Wiele osób zastanawia się, czy pierogi mrożone, kupowane w sklepie są zdrowe. Na szczęście coraz częściej dostępne opcje są nie tylko smaczne, ale również zdrowe, tak samo, jak te domowe. Jeśli wybierasz produkt gotowy, zadbaj, by nie zawierał zbyt dużo soli, był wolny od kwasów tłuszczowych typu trans i zawieraj jak najmniej konserwantów, czy wzmacniaczy smaku.
Teraz gdy już wiesz, jak ugotować zamrożone pierogi, możesz sięgać po nie na co dzień. Ne tylko opcje sklepowe, ale również domowe, samodzielnie mrożone pierożki. Pamiętaj jednak, to ile gotować mrożone pierogi zależy głównie od ich rodzaju, czy wielkości, dlatego warto sprawdzać je podczas gotowania. Rozgotowane pierogi nie tylko są niesmaczne, ale również mniej zdrowe. Zbyt długie gotowanie pozbawia ich większości prozdrowotnych właściwości, a także zwiększa ich indeks glikemiczny.