Ile gotować kalafior? Co jeszcze warto wiedzieć?
Kalafior to jedno z warzyw, które nie jest zbyt doceniane w codziennej diecie. Zwykle gości w menu tylko jako smutny dodatek, do tego w całości przykryty bułką tartą. To jednak warzywo naprawdę smaczne, a przy tym niezwykle zdrowe. Warto włączyć go do codziennych dań, by w pełni wykorzystać jego dobroczynny wpływ na zdrowie.
Kalafior należy do warzyw z rodziny kapustnych. Można to łatwo zauważyć, nie tylko podczas oglądania go, ma bowiem duże charakterystyczne liście, ale głównie podczas gotowania. To dlatego, że podobnie jak inne warzywa z tej rodziny wydziela specyficzny zapach siarki. To dlatego, że warzywa kapustne są jej pełne. Inna nazwa tej rodziny to warzywa krzyżowe. Są niezwykle zdrowe, choć zwykle ciężkostrawne. Do tej samej grupy zaliczmy też:
- kapustę,
- jarmuż,
- brokuł,
- kalarepę.
Wszystkie powyższe znane są ze swojej zdrowotności. Jednak Kalafior bardzo często jest pomijany. Warto to jednak zmienić, gdyż zawiera on całe mnóstwo substancji prozdrowotnych.
Kalafior to dobre źródło:
- glukozynolanów,
- beta-karotenu,
- witaminy E,
- witaminy C,
- witaminy A,
- flawonoidów.
Wszystkie powyższe należą do antyoksydantów, czyli substancji o silnym działaniu przeciwutleniającym. Dzięki temu mają one nie tylko działanie prozdrowotne, ale również ochronne, również w przypadku nowotworów.
Kalafior ze względu na tak wiele cennych składników wykazuje działanie:
- przeciwnowotworowe,
- kardioprotekcyjne,
- neuroprotekcyjne,
- przeciwbakteryjne,
- ochronne w czasie ciąży.
Jednak, by zachować te wszystkie właściwości kalafior nie tylko musi gościć na talerzach odpowiednio często, ale również prawidłowo przygotowany. Jak się okazuje metoda, która powoduje utratę największej liczby witamin i antyoksydantów, to gotowanie w wodzie. Warto zaznaczyć, że jest to przy okazji jeden z najczęściej wybieranych rodzajów obróbki termicznej. Nic dziwnego, jest najłatwiejszy i w większości przypadków również najszybszy. Jednak niestety, wiele osób trzyma kalafiora zbyt długo w wodzie, nie wiedząc, ile czasu potrzebuje, żeby był miękki.
Dlatego, jeśli zastanawiasz się ile gotować kalafior, by był nie tylko dobry, ale również zdrowy, to poniżej znajdziesz najprostszą instrukcję. Warto jednak pamiętać, że czas gotowania jest zależny od rozdrobnienia kalafiora, ale również jego wielkości. Zwykle jednak nie powinien przekraczać 15 minut. Gotowanie tego warzywa w wodzie przez 20, a nawet 25 minut sprawi, że pozbędziemy się większości witamin. Młody kalafior możesz gotować nawet 10 minut. Jeśli był on wcześniej mrożony, wystarczy tylko 7 minut. Najdłużej gotuje się kalafior w całości, dlatego, jeśli chcesz usprawnić cały proces, podziel go wcześniej na różyczki. W ostateczności to ile minut potrzebuje kalafior, zależy również od preferowanej miękkości. Pamiętaj, że jeśli będziesz używać go do innych dań, wystarczy lekko go podgotować, około 7 minut.
Oprócz czasu istnieją dwa inne czynniki, które są niezwykle istotne podczas przygotowywania kalafiora:,
- ilość soli,
- a także ile wody zostało użyte.
By stworzyć idealnie miękki i zdrowy dodatek należy gotować go w ośmiu szklankach wody i z dwoma łyżeczkami soli.
Gotowany kalafior to najlepszy dodatek do obiadu, będzie również dobry do sałatki. Sprawdzony sposób na jego obróbkę znajdziesz w poniższych propozycjach.