Ile gotować fasolkę szparagową? Co jeszcze warto wiedzieć?
Fasolka szparagowa to niezwykle zdrowe warzywo. Jest bardzo lekka, smaczne i o dużym potencjale wykorzystania kulinarnego. Fasolką szparagową warto zajadać się przez cały rok – latem najlepiej świeżą, natomiast zimą w postaci zdrowych mrożonek.
Fasolka szparagowa lub inaczej zwyczajna należy do warzyw bardzo chętnie uprawianych na działkach. Jest bowiem nie tylko wyjątkowo smaczna, ale również stosunkowo łatwa w uprawie. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, jest w wielu odmianach, uprawiany w różnych rejonach świata. W Polsce występują dwie odmiany fasolki szparagowej – delikatna żółta oraz bardziej wyrazista w smaku zielona.
Zastanawiasz się ile gotować fasolkę szparagową, by była najlepsza? Ten sprawdzony przepis na pewno będzie pomocny. Dowiesz się z niego, ile minut należy gotować fasolkę, by była pyszna i dobra dla zdrowia.
Czas gotowania fasolki szparagowej zależy od jej rodzaju:
- Żółtą fasolkę szparagową gotujemy od 5 do 15 minut od zagotowania wody.
- Zieloną fasolkę szparagową gotujemy od 15 do 20 minut od zagotowania wody.
Czas ten odnosi się do młodej fasolki. Starsza musi się gotować nieco dłużej. Należy sprawdzać jej miękkość widelcem. To pomysł na to, jak długo gotować świeżą fasolkę. Mrożoną fasolkę należy zwykle gotować około 7 do 10 minut, gdyż jest zwykle wstępnie podgotowana. Czas gotowania może jednak różnić się w zależności od mocy kuchenki, czy wybranego naczynia.
Wiesz już ile czasu gotować fasolkę, jednak jaka jest najlepsza metoda jej przygotowania? Gotowanie w wodzie jest lekkostrawne, jednak należy pamiętać, że podczas długiego gotowania większość prozdrowotnych związków przedostanie się do wody, która zostanie wylana. Dlatego, zamiast tradycyjnego gotowania warto wybrać parowanie, które pozwala na zatrzymanie witamin i składników mineralnych w warzywie.
Fasolka szparagowa to warzywo pełne wielu cennych substancji. Rośnie ono w polskich warunkach klimatycznych, dlatego często pojawia się na naszych stołach. Fasolka szparagowa to warzywo o niskim indeksie glikemicznym, dlatego poleca się ją diabetykom, osobom cierpiącym na insulinoopornością lub walczącym z otyłością. W fasolce szparagowej istotą rolę odgrywa obecność błonnika, który pomaga regulować pracę przewodu pokarmowego. Fasolka ma niską kaloryczność (27 kcal w 100 g), stąd postrzegana jest jako znakomity składnik jadłospisu diet odchudzających. Fasolka szparagowa, szczególnie jej zielona odmiana, stanowi cenny składnik w diecie osób ze skłonnościami do niedokrwistości. Zawiera bowiem cenny kwas foliowy, witaminę B6, a także żelazo. Fasolka szparagowa jest bogata w białko, węglowodany i błonnik. Zawiera bardzo mało tłuszczu. Znajdziemy w niej witaminy z grupy B oraz witaminę A. Jest też źródłem składników mineralnych. Regularne spożycie fasolki szparagowej zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu nowotworów: piersi, okrężnicy, prostaty, szyjki macicy i płuc. Ponadto fasolka bogata jest we flawonoidy — substancje, które opóźniają procesy starzenia się organizmu, reguluje też wartości złego cholesterolu we krwi.