Ile gotować brukselkę? Co jeszcze warto wiedzieć?
Brukselka to botaniczna odmiana kapusty warzywnej. Wyglądem przypomina małe główki kapusty - nic dziwnego jest bowiem krzyżówką kapusty oraz jarmużu. Brukselka stanowi doskonałe źródło wielu składników odżywczych, dlatego warto włączyć ją do codziennego jadłospisu. Brukselkę możesz smażyć, gotować, opiekać oraz marynować. W dalszej części dowiesz się jak oraz ile gotować brukselkę. Smaczna brukselka gotowana stanowi doskonały dodatek do obiadu zamiast surówki. Pieczoną brukselkę możesz podać jako przekąskę. Możesz dodać ją także jako dodatek do zupy jarzynowej lub do zapiekanek. Smażoną brukselkę możesz podać z parmezanem również jako przystawkę podczas spotkań rodzinnych lub ze znajomymi. Sprawdzony przepis na gotowaną brukselkę jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Poza sezonem dojrzewania brukselki warto sięgać po mrożonki.
A jak zrobić gotowaną brukselkę? Na początek przygotuj 400 gram brukselki, pół łyżeczki soli, 1 płaską łyżeczkę cukru oraz wodę. Brukselki obierz z wierzchnich liści i dokładnie je umyj. W garnku zagotuj wodę z solą oraz cukrem. Brukselki wrzuć do wrzącej wody i gotuj. A ile czasu gotować brukselkę? Najlepiej gotuj je we wrzącej wodzie przez około 6-7 minut. Po tym czasie ugotowane brukselki wyłów łyżką cedzakową lub przecedź na sicie. Gotowaną brukselkę możesz podać z ulubionymi dodatkami.
Brukselka to warzywo wzdymające o niskiej wartości kalorycznej. Posiada również niski indeks glikemiczny, dlatego bez obawy może być włączona do diety chorych na cukrzycę. Brukselka stanowi dobre źródło błonnika pokarmowego, który wspomaga perystaltykę jelit. Brukselka stanowi również doskonałe źródło wielki witamin oraz składników mineralnych, do których możemy zaliczyć: witaminę A, witaminę C, witaminę E, witaminę K, niektóre witaminy z grupy B, żelazo, cynk, selen, wapń, mangan, siarkę, magnez, sód, potas oraz fosfor. Brukselka zawiera przeciwutleniacze, które zmniejszają produkcję wolnych rodników i przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób nowotworowych oraz procesów starzenia się skóry - wszystko za sprawą zmniejszonej produkcji wolnych rodników przez nasz organizm. Witamina C spożywana w odpowiedniej ilości pozytywnie wpływa na poprawę funkcjonowania naszego układu odpornościowego. Spożywanie odpowiedniej ilości witaminy C jest szczególnie ważne w okresie wzmożonej zachorowalności, czyli przeważnie w okresie jesienno-zimowym.
Podsumowując: wiesz już, jaki jest czas gotowania brukselki. Gotowanie brukselki jest bardzo proste i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Smaczna brukselka jest dobra do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu i warto podać ją jako dodatek do obiadu. Najlepsza brukselka doskonale smakuje z dodatkiem parmezanu lub bułki tartej przesmażonej na maśle. Brukselkę możesz podać również z dressingiem zrobionym z miodu oraz octu balsamicznego (dodatek miodu przełamie delikatnie pikantny smak brukselki). Brukselka posiada wiele właściwości zdrowotnych, dlatego warto włączyć ją do swojej diety.