Ile czosnku do kiełbasy? Co jeszcze warto wiedzieć?
Domowa kiełbasa to niezwykle smaczny przysmak. Można ją zrobić w prosty sposób. By była aromatyczna, należy zadbać jednak o odpowiednią ilość przypraw. Jedną z nich jest czosnek. Niektórzy kochają jego obecność, inni nie bardzo. Pojawia się więc pytanie: ile czosnku dodać do mięsa na kiełbasę, by całość była smaczna, ale nie zbyt ostra?
A więc ile czosnku do kiełbasy należy dodać? Ilość przypraw, której używamy do przygotowania potrawy, zwykle zależy od naszych preferencji. Jeśli przepadasz za czosnkiem, możesz dodać go do mięsa w większej ilości. Jeśli jednak nie jesteś jego fanem, to dodaj tylko niewielką ilość. Zwykle przyjmuje się, że na 1 kg kiełbasy potrzeba:
- do 15 g mielonego czosnku,
- do 2 ząbków czosnku.
To oczywiście tylko ilości przykładowe, możesz dodać mniej lub więcej, w zależności od upodobań.
Do kiełbasy możemy wykorzystać różne rodzaje czosnku. Można użyć świeżego czosnku - drobno posiekanego lub przeciśniętego przez praskę. Można również użyć czosnku granulowanego, jeśli nie ma się pod ręką całego warzywa. Do przyprawienia domowej kiełbasy sprawdzą się również inne przyprawy:
- sól,
- pieprz,
- majeranek,
- jałowiec,
- gałka muszkatołowa.
Pamiętaj, że możesz dodawać je w różnych ilościach, tak by sprawdzić, czy dana opcja jest dla Ciebie odpowiednia. Do swojskiej kiełbasy idealny dodatek stanowią również ulubione zioła.
Teraz gdy już wiesz, ile ząbków czosnku na kilogram mięsa należy użyć, możesz przygotować samodzielnie domową kiełbasę. To doskonały wybór, zwłaszcza jeśli uwielbiasz mięsne wyroby. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić kiełbasę samemu, koniecznie sięgnij po inspiracje z tej strony. Znajdziesz tam przepis na kiełbasę z różnych rodzajów mięsa. To doskonały wybór dla wszystkich kochających domową kuchnię i mięsa. Sprawdzony przepis na domową kiełbasę przyda się każdej gospodyni domowej.
Kiełbasę można przygotować z różnych rodzajów mięs:
- mięso z łopatki,
- szynka,
- boczek,
- podgardle,
To najczęściej wybierane. Jednak dużą popularnością cieszy się również dodatek dziczyzny, która doskonale łączy się zwłaszcza z mięsem wieprzowym. Do kiełbasy dobrze jest dobierać mięso zarówno suche, jak i te nieco tłustsze. Dobrze jest nie przesadzać z tłustymi kawałkami, które choć smaczne, nie są zbyt zdrowe. Jednak dobra kiełbasa nie może obyć się bez dodatku tłuszczu. To dlatego, że jest on nośnikiem smaku, bez jego choćby minimalnej ilości wyrób nie będzie smaczny.
Kiełbasy sklepowe nie są zbyt zdrowym wyborem na co dzień. Zwykle zawierają dużo nasyconych tłuszczów, a także sporo soli. Przez co niosą ryzyko dla układu krwionośnego. Jednak domowe wędliny mogą być znacznie lepszej jakości. Choć to wciąż przetworzone mięso będzie niosło jednak dla organizmu znacznie więcej wartości. Dlatego dobrze jest samodzielnie przygotować własną, domową kiełbasę. Zwłaszcza że cały proces nie jest zbyt długi, czy trudny. By zrobić domową i smaczną kiełbasę wcale nie potrzeba specjalnych umiejętności, jednak przyda się sporo cierpliwości. Nie można zaprzeczyć, że robienie kiełbasy w domu jest dość czasochłonne. Przepis na domową kiełbasę pozwala przygotować najlepszą kiełbasę wieprzową.