Ile cukru można spożywać dziennie? Co jeszcze warto wiedzieć?
Cukier to potoczna nazwa sacharozy. Najczęściej znajdziemy go pod nazwą cukru spożywczego lub cukru konsumpcyjnego. Cukier ma słodki smak i najczęściej wykorzystywany jest jako substancja słodząca lub konserwująca. W dalszej części dowiesz się, ile gram cukru można jeść w skali dnia.
Na rynku zjedziemy kilka rodzajów cukru - np. cukier trzcinowy, cukier buraczany, cukier puder (czyli drobniejsza wersja cukru spożywczego) lub cukier wanilinowy (który najczęściej wykorzystywany jest jako dodatek do wypieków). Cukier spożywczy często wykorzystywany jest do słodzenia herbaty oraz kawy, czasem dosładza się nim kakao domowe przygotowywane dla dzieci. Dodatkowo cukier chętnie wykorzystywany jest do przygotowania pysznych wypieków oraz słodkich śniadań. Z jego dodatkiem przygotujesz również przetwory (np. dżem na zimę lub warzywa w zalewie octowej, do której przygotowania również wykorzystuje się dodatek cukru).
A ile cukru dziennie można spożywać? Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia zalecana dzienna norma spożycia cukru nie powinno przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Średnie dzienne zapotrzebowanie energetyczne osoby dorosłej wynosi około 2000 kcal, z czego 10% wynosi około 200 kcal. A ile łyżeczek cukru można dziennie spożyć? Jedna płaska łyżeczka cukru waży około 5 gram i ma około 20 kcal - dlatego w ciągu dnia osoba dorosła nie powinna spożyć więcej niż 10 płaskich łyżeczek cukru. Warto wiedzieć, że cukry proste zawarte są również w produktach przetworzonych oraz napojach słodzonych - ten cukier również wlicza się do dziennego spożycia.
Biały cukier w głównej mierze składa się z węglowodanów prostych, które są proste do trawienia - dlatego spożywanie cukru może znacząco wpływać na podniesienie poziomu glukozy we krwi. Długotrwałe spożywanie dużych ilości cukrów prostych może prowadzić do rozwoju cukrzycy lub próchnicy zębów. Dodatkowo duża ilość cukru w diecie może przyczynić się do zbyt dużej podaży kalorii niż wynosi dzienne zapotrzebowanie energetyczne - długotrwałe spożywanie większej ilości kalorii niż wynosi nasze dzienne zapotrzebowanie, może wpłynąć na rozwój otyłości.
Podsumowując: wiesz już, ile wynosi dzienne zapotrzebowanie spożycia cukru dla osób dorosłych. Nadmierne spożycie cukru może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju szeregu chorób oraz zaburzeń metabolicznych. Cukier w dużej ilości spożywany jest z napojami słodzonymi, słodyczami oraz z żywnością przetworzoną. Nadmiar cukru w diecie najczęściej wiąże się też z nadmiarem kalorii spożywanych w ciągu dnia - co prowadzi do rozwoju nadwagi oraz otyłości. Dodatkowo nadmiar cukru w diecie może przyczynić się do rozwoju cukrzycy, otyłości, nadciśnienia tętniczego oraz nowotworów. Nadmiar cukru w diecie dzieci oraz dorosłych może prowadzić także do rozwoju próchnicy - cukier wykorzystywany jest przez bakterie znajdujące się na płytce nazębnej, w wyniku czego produkują one substancje uszkadzające szkliwo oraz zębinę zębów. Nadmiar cukru może się również przyczyniać do zmian skórnych, np. trądziku.