Ile cukru ma cola? Co jeszcze warto wiedzieć?
Cola podobnie jak inne gazowane, słodkie napoje charakteryzują się dużą zawartością tłuszczu i wysokim indeksem glikemicznym. Jest to nic innego jak klasyfikacja produktów żywnościowych na podstawie ich wpływu na stężenie glukozy we krwi w ciągu 2–3 godzin po ich spożyciu.
Indeks glikemiczny jest niezwykle ważny do osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, do których należy insulinooporność, a w konsekwencji cukrzyca typu II.
Warto dodać, że cukier i zbyt duża ilość cukru w naszej diecie powoduje nie tylko Zaburzenia gospodarki węglowodanowej, ale także uszkodzenia śródbłonka naczyń tętniczych co może prowadzić do powstania innych chorób metabolicznych, do których możemy zaliczyć nadciśnienie czy miażdżyca. Cukier charakteryzuje się wysoką zawartością wartości energetycznej, czyli nic innego jak zawiera dużo kalorii.
Zatem, ile cukru ma cola?
Szacuje się, że w 100 ml coli i innych napoi gazowanych znajdziemy, aż 9 g cukru, co daje, że w szklance coli znajduje się ponad 20 g cukru, jest to podobna ilość cukru, którą znajdziemy także w puszce coli.
Ile łyżeczek cukru ma cola?
20 g cukru zawartego w puszce lub szklance coli to, aż 4 łyżeczki cukru.
Każdy z nas wie, że cukier ma niekorzystny wpływ na zdrowie nie tylko ze względu na wywoływanie chorób, ale też na przyczynianie się do występowania nadwagi czy otyłości, która jest coraz powszechniej zauważana w Europie. Problem otyłości Nie dotyczy już tylko stanów zjednoczonych, które zawsze były nam odległe i ich problemy raczej nas nie dotyczyły od kilku lat, możemy obserwować wzrost występowania nadwagi i otyłości wśród populacji polskiej co niepokojące zjawisko to coraz częściej występuje u dzieci i nastolatków. Cukier to nic innego jak dodatek do żywności, który może stać się używką i bardzo łatwo możemy się od niego uzależnić. Co zrobić, jeśli ten problem dotyczy już nas? W pierwszej kolejności warto zastanowić się jakie kroki podjąć od razu, ale tak żeby nie były one drastyczne. Pozbycie się każdego uzależnienia z naszego życia to dodatkowy stres do organizmu i oczywiście dla nas niełatwo jest odrzucić z dnia na dzień substancje, od której jesteśmy uzależnieni od lat. Na pierwszym etapie proponuję ograniczenie podaży coli lub napojów słodkich gazowanych do jednej szklanki dziennie, warto także wybierać produkty typu light lub zero. Nie są one całkowicie pozbawione cukru, jak zapewnia nas producent na opakowaniu, ponieważ zawiera jego substytuty, do których możemy zaliczyć takie jak substytuty syntetyczne, do których zaliczamy Aspartam i Acesulfam K oraz naturalne lub alkohole cukrowe, do których zaliczamy już powszechnie znane i ogólnodostępny w sklepach Ksylitol, erytrytol lub stewie. Każda z tych substancji charakteryzuje się niską zawartością wartości energetycznej z 100 g, przyczyn słodycz wyczuwalna jest kilkakrotnie wyższe niż ta, którą odczuwamy po spożyciu cukru. Warto dodać, że wszystkie te substytuty cukru używam używamy w mały nawet mikroskopijnych dawkach ze względu na ich wysoką wysoki poziom odczuwania słodycze. Dodatkowo wiele z zamienników cukru jest bezpieczny dla osób zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Jeśli już wiesz ile cukru ma Cola i jakie są niekorzystne właściwości działania cukru i substancji słodzących koniecznie zastanów się nad tym czy nie używasz zbyt dużo cukru i w jaki sposób można się go pozbyć z twojej diety.