Ile cukru jest w coca coli?

Ile cukru jest w coca coli
Ile cukru jest w coca coli
ikona podziel się
Opublikowano: 24.05.2023 r., 2:40 | Autor: Magda Panek

100 ml coca-coli zawiera aż 10,6 gram cukru (jest to około 2 płaskich łyżeczek). Natomiast puszka o objętości 330 ml zawiera aż 35 gram cukru (stanowi to około 7 łyżeczek cukru). W dwulitrowej butelce coca-coli znajdziesz 212 gram cukru, czyli około 43 łyżeczek cukru. W szklance o objętości 250 ml wypijamy około 5 łyżeczek cukru (to bardzo dużo w porównaniu do dziennego zapotrzebowania na cukry proste). Coca-cola zero nie zawiera w słoik składnie cukru, ponieważ do jej produkcji wykorzystano inne substancje słodzące.

Ile cukru jest w coca coli? Co jeszcze warto wiedzieć?

Coca cola to najbardziej znany napój gazowany. Powstał pod koniec XIX wieku. Na rynku, dostępnych jest wiele rodzajów coca coli - począwszy o tradycyjnej, poprzez cole smakowe (np. wiśniową) a kończąc na coli light. W dalszej części dowiesz się, ile łyżeczek cukru znajduje się w puszce coca-coli oraz poznasz zastosowanie (niekoniecznie kuchenne) pysznego napoju gazowanego.

A więc ile cukru jest w coca coli? 100 ml coca-coli zawiera aż 10,6 gram cukru (jest to około 2 płaskich łyżeczek). Natomiast puszka o objętości 330 ml zawiera aż 35 gram cukru (stanowi to około 7 łyżeczek cukru). W dwulitrowej butelce coca-coli znajdziesz 212 gram cukru, czyli około 43 łyżeczek cukru. W szklance o objętości 250 ml wypijamy około 5 łyżeczek cukru (to bardzo dużo w porównaniu do dziennego zapotrzebowania na cukry proste). Coca-cola zero nie zawiera w słoik składnie cukru, ponieważ do jej produkcji wykorzystano inne substancje słodzące.

A co ma więcej cukru - oryginalna coca-cola czy jej zamienniki? Hoop cola w 100 ml objętości zawiera 11 gram cukru. Cola oryginał również w 100 ml zawiera 11 gram cukru. W porównaniu z innymi napojami o smaku coli coca-cola zawiera najmniejsza ilość cukru.

Biały cukier w głównej mierze składa się z węglowodanów prostych, które są proste do trawienia - dlatego spożywanie cukru może znacząco wpływać na podniesienie poziomu glukozy we krwi. Długotrwałe spożywanie dużych ilości cukrów prostych może prowadzić do rozwoju cukrzycy lub próchnicy zębów. Dodatkowo duża ilość cukru w diecie może przyczynić się do zbyt dużej podaży kalorii niż wynosi dzienne zapotrzebowanie energetyczne - długotrwałe spożywanie większej ilości kalorii niż wynosi nasze dzienne zapotrzebowanie, może wpłynąć na rozwój otyłości.

Coca-cola poza walorami smakowymi posiada również szerokie zastosowanie. W kuchni możemy wykorzystać ją jako składnik marynat do mięs oraz jako składnik sosów (np. sosu BBQ). Natomiast w życiu codziennym coca-cola świetnie sprawdzi się jako środek na plamy z tłuszczu lub krwi. Cola zawiera kwas fosforowy, dzięki któremu możesz wykorzystać ją jako środek na rdzę. Cola świetnie sprawdzi się również do postarzania papieru - warto wykorzystać ten trik podczas tworzenia pięknych ozdób z papieru. Dzięki coca-coli usuniesz również przypalenia z garnków i patelni (przypalenie spryskaj colą, zagotuj i dokładnie umyj jeszcze ciepłe naczynie.

Podsumowując: wiesz już, jaka jest ilość cukru w szklance oraz w litrze coca-coli. Warto wiedzieć, ze wysoka zawartość cukru w napojach gazowanych wpływa na ich smakowitość - dzięki temu chętniej po nie sięgamy. Wpływ cukru spożywanego w nadmiarze może nieść  za sobą szereg zaburzeń - nadmiar cukru w diecie może wpływać na rozwój nadwagi, otyłości oraz cukrzycy. Dodatkowo negatywnie wpływa na szkliwo zębów i zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy (głównie u dzieci i młodzieży). Spożywanie coca-coli zero jest alternatywą do coli o zwykłym składzie, warto jednak również spożywać ją w ograniczonych ilościach. W diecie lepiej sięgać po wodę jako główne źródło nawodnienia organizmu.

Polecane przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto