Ile cukru dodać do wina? Co jeszcze warto wiedzieć?
Ile cukru do wina należy dodać? Cukier jest niezbędnym składnikiem podczas tworzenia alkoholu, gdyż bez jego dodatku nie odbędzie się fermentacja. Ilość cukru w alkoholu powinna być dostosowana do ilości litrów trunku, które chcemy osiągnąć, ale również wielkości procentów. Można to obliczyć, przyjmują, że:
17 gram cukru = 1% na litr wina,
Jeśli masz do dyspozycji 10 l i chcesz osiągnąć stężenie 20%. Należy policzyć to, stosując powyższą zasadę:
17 × 10 × 20 = 3400 g, czyli 3,4 kg cukru.
A ile cukru na 20 litrów należy użyć? Powstałą liczbę wystarczy pomnożyć razy 2. Tak powstanie ilość, którą należy dodać, jeśli chcemy uzyskać 20 l wina o 20%.
To ile cukru dodać zależy więc głównie od tego jak sporo alkoholu chcemy otrzymać i jaką ilością surowców dysponujemy. Choć wiele osób zastanawia się jak stworzyć odpowiednią ilość wina, przy danej liczbie surowca, wystarczy tylko proste działanie.
Domowe wino to doskonały pomysł na smaczny trunek, który zachwyci wszystkich ciekawym smakiem. Warto jednak pamiętać, by dodawać cukier do wina partiami. Jeśli będzie za dużo cukru w winie, wtedy drożdże nie rozpoczną fermentacji. To sprawi, że wino nie powstanie. Cukier należy wsypywać do butla. Bezpośrednio na owoce.
Zastanawiasz się jak zrobić wino w domu? Koniecznie sięgnij do wyróżnionych propozycji na tej stronie. Zajdziesz tam niejeden przepis na smaczne wino. Smaczne wino możesz zrobić z naprawdę wielu różnych składników:
- z wiśni,
- z winogrona,
- z malin,
- z porzeczek,
- z aronii,
- ze śliwek,
- z truskawek.
Jeśli chcesz cieszyć się z domowego, smacznego wina, koniecznie nie oszczędzaj na cukrze, ani na owocach. Pamiętajmy tylko o jednym: owoce muszą być świeże i jędrne, choć dojrzałe. Nigdy nie ulegajmy pokusie, by wykorzystać do produkcji wina domowego wszystkie przejrzałe owoce, które nam zostały, a których nie chcemy wyrzucać. Jest to jeden z największych błędów. Należy również pamiętać, że owoce, zwłaszcza bardzo dojrzałe również zawierają cukier. Należy więc zmierzyć jego zawartość w owocach, by następnie odjąć tę ilość od ilości cukru, którą powinniśmy użyć do wina. Do tego celu należy użyć balingomierza, który można dostać w każdym sklepie winiarskim.
Niezwykle ważne są również odpowiednie drożdże. Jak je wybrać? Do wina zwykle używa się drożdży z gatunku Saccharomyces cerevisiae oraz Saccharomyces bayanus, czyli drożdży tzw. szampańskich. Otrzymane wina z tych drożdży charakteryzują się przyjemnymi aromatami i wyrazistą świeżością. To najpopularniejsze gatunki, które są zwykle polecane do domowych trunków. W zależności od rodzaju moszczu oraz efektów, jakie chcemy uzyskać, możemy też wykorzystać szczepy Schizosaccharomyces pombe. Raczej nie pole się wykorzystania drożdży dzikich, to może sprawić, że fermentacja przebiegnie w sposób niekontrolowany, a tego chcemy uniknąć. Dobór drożdży zależy w dużej mierze od tego, jakiego typu wino chcemy wyprodukować. Warto więc dokładnie czytać opisy na opakowania drożdży winiarskich. Producenci zwykle naprawdę dobrze opisują, do jakich trunków należy używać ich drożdży.