Do czego sos teriyaki? Co jeszcze warto wiedzieć?
Sos teriyaki zyskuje coraz większą popularność, jednak wciąż postrzegany jest raczej jako egzotyczny dodatek do potraw. Wiele osób zastanawia się, do czego pasuje najlepiej i jak smakuje. Sos ten bowiem jest dość nietypowy. Sprawdzi się jednak najlepiej zwłaszcza z rybami i mięsem.
Do czego sos teriyaki? Ten egzotyczny dodatek możemy używać w kuchni na kilka różnych sposobów. Idealnie sprawdzi się:
- do marynat,
- do dań z ryb i drobiu,
- do smażonych warzyw,
- do dań z grilla,
- do glazurowania potraw,
- do marynowania tofu.
Teraz gdy już wiesz, do czego używać tego sosu, a do jakich dań nie będzie pasował, możesz wykorzystywać go w kuchni częściej. Warto to robić, gdyż niewątpliwie sos ten potrafi doskonale urozmaicić smak potraw.
Możesz zastanawiać się, czy sos ten jest smaczny. Zależy to oczywiście od preferencji, jednak większość osób nie ma problemu z jego smakiem. Czy jest ostry? Zdecydowanie nie, mogą więc po niego sięgać osoby, które nie przepadają za zbyt ostrymi potrawami. Ze względu na dość łagodny smak, jego zastosowanie jest uniwersalne.
Co to jest sos teriyaki? To niezwykle smaczny, słodko-słony dodatek, który niezwykle popularny jest zwłaszcza w kuchni azjatyckiej. Niegdyś używany tylko w kuchni japońskiej, obecnie można znaleźć go na całym świecie. Ogólna receptura na sos teriyaki, będący w rzeczywistości marynatą dodawaną do mięsa i ryb jeszcze przed obróbką cieplną, obejmuje trzy główne składniki: sos sojowy, mirin oraz cukier. Mirin to wino ryżowe, które bardzo często zamieniane jest również na ocet ryżowy. Oprócz tego obecnie najczęściej znaleźć w nim można:
- miód,
- imbir,
- czosnek.
Teriayaki, to sos łączący dwa pojęcia: „tare” oznaczające cukier oraz „yaki” odnoszące się w sposób ogólny do grillowania czy gotowania. Sos Teriyaki jest znany ze swojego słodkiego smaku oraz błyszczącego wyglądu. To uniwersalny sos, który można stosować na wiele różnych sposobów, np. do marynowania mięs, grillowania, smażenia w mieszance i jako sos do maczania. Istnieją różne rodzaje sosu teriyaki. Zazwyczaj różnią się one gęstością. W Stanach Zjednoczonych popularne są również odmiany sosu teriyaki z czosnkiem oraz sezamem, zaś zamiast mirin stosuje się nierzadko zwykłe słodkie wino z winogron.
W Japonii teriyaki jest klasycznym sosem tradycyjnej kuchni i z wielu względów uważany jest za niezwykle korzystny dla zdrowia. Po pierwsze poprawia trawienie poprzez zwiększenie apetytu i zwiększenie wydzielenia soku żołądkowego. Po drugie, regularne stosowanie tego sosu stabilizuje ciśnienie. Związane jest to głównie z dużą zawartością cennych składników. Jednym z nich jest imbir. Imbir jest znakomitą przyprawą rozgrzewającą organizm i poprawiają funkcjonowanie układu immunologicznego. Razem z czosnkiem działa przeciwzapalnie, pomagając zwalczyć wirusy czy bakterie atakujące organizm. Świetnie sprawdza się zwłaszcza jesienią, czy zimą. Warto zadbać o jego udział w kuchni. W sosie teriyaki często można znaleźć cukier lub miód. W przypadku dodatku miodu dostarcza on cennych składników odżywczych i właściwości.