Do czego pasuje kolendra? Co jeszcze warto wiedzieć?
Kolendra to roślina należąca do rodziny selerowatych. Rośnie przede wszystkim w obszarze śródziemnomorskim, na suchych, trawiastych terenach. Obecnie rozpowszechniona jest na całym świecie, a największymi producentami kolendry jest Maroko oraz Indie. Zielona kolendra to, jak się okazuje, bardzo bliska kuzynka naszej rodzimej pietruszki. Nic dziwnego. Jeśli chodzi o kształt liści, to są one do siebie bardzo podobne, ale na tym podobieństwo się kończy.
Bardzo dużą popularnością kolendra cieszy się oczywiście w kuchni. Bez tej charakterystyczne w smaku przyprawy nie obędą się dania kuchni południowoazjatyckiej. Wykorzystuje się ją do przygotowania chutney, curry czy potraw kuchni meksykańskiej i chińskiej. Świeże liście kolendry mają swoich zwolenników i przeciwników. Za specyficzny smak kolendry, który niektórzy określają, jako „mydlany” odpowiadają zawarte w niej aldehydy. Genetyczne uwarunkowania powodują, że niektórzy odbierają smak kolendry jako smaczny, a inni wręcz przeciwnie. Jednak warto zwrócić uwagę, że podgrzanie liści kolendry spowoduje, że ich walory smakowe znacznie się obniżą. Dodatkowo suszona kolendra również nie jest aż tak bardzo aromatyczna.
Ziarna kolendry często stanowią dodatek do marynat i przyprawy curry czy garam masala. Ich gorzki, ziemisty, intensywny smak świetnie komponuje się właśnie z innymi piernymi przyprawami. Jednak jeśli chcesz użyć samych ziaren kolendry to najlepiej rozdrobnić je zaraz przed użyciem, ponieważ szybko ich aromat się ulatnia.
Choć liście i ziarna kolendry kojarzone są jako przyprawy, to mają swoich fanów również w medycynie naturalnej. Zielone liście mają w sobie oczywiście witaminy A i C, a także przeciwutleniacze. To razem daje dobre źródło czynników, które mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju np. nowotworów. Do składników kolendry, które są bardzo ważne dla naszego zdrowia, warto zaliczyć również witaminy z grupy B i witaminę K, która ma swoje ogromne znaczenie w prawidłowym krzepnięciu krwi. Ziarna kolendry to dobre źródło kwasów tłuszczowych z grupy omega-6, a także innych związków organicznych. Z zaparzonych nasion kolendry można przygotować napar z dodatkiem cytryny i miodu, który należy stosować podczas wzdęć i problemów trawiennych.
Świeża kolendra wykazuje się korzystnym działaniem na układ naczyniowo-sercowy. Pomaga zachować prawidłowy poziom cholesterolu, dzięki czemu może wspomóc profilaktykę chorób serca i miażdżycy. Ma również działanie detoksykujące, dlatego często używana jest w dietach oczyszczających organizm z toksyn. Wspomaga również prawidłową pracę żołądka, wątroby i jelit.
Do czego kolendra będzie pasować? Zaraz sami przekonacie się, że zastosowanie kolendry jest naprawdę szerokie.
- jako marynata do mięs: jagnięciny, wołowiny, wieprzowiny, drobiu, ryb, owoców morza
- jako dodatek do grzybów
- jako marynata i dodatek do warzyw
- jako uzupełnienie zup
- jako dodatek do sałatek i surówek
- jako wzbogacenie smaku dań z ryżu, kuskusu
- jako dodatek do kotlecików warzywnych np. falafeli, z fasoli, z soczewicy
- do sosów na bazie pomidorów lub jogurtu naturalnego
- świetnie pasuje jako dodatek do limonki, czosnku, imbiru, trawy cytrynowej, bazylii, kuminu, mięty
Do czego dodawać? Świeże liście kolendry wspomagają trawienie, dlatego warto dodawać je szczególnie do mięs, które są ciężkostrawne. Jak widać, kolendrę można używać tak naprawdę do wszystkiego, dlatego warto mieć chociaż jedną doniczkę na swoim parapecie kuchennym.
Jednak by nie stracić jej smaku i właściwości należy liście dodać pod koniec gotowania lub przed samym podaniem.