Do czego nadaje się mąka krupczatka? Co jeszcze warto wiedzieć?
Mąka to produkt, który powstaje w wyniku bardzo silnego rozdrobnienia różnych ziaren lub orzechów. Mąki posiadają sypką konsystencję i zazwyczaj są bardzo drobne. W zależności od zboża, z którego została wykonana mąka, może być ona wykorzystana do różnych celów. Najczęściej mąkę wykorzystuje się do produkcji pieczywa, wyrobów cukierniczych, a także makaronów. Mąki możemy podzielić na mąki chlebowe oraz niechlebowe. Do pierwszej grupy możemy zaliczyć mąki pszenne oraz mąki żytnie. Do drugiej grupy możemy zaliczyć mąki z pszenżyta, jęczmienia, owsa, kukurydzy, ryżu, sorgo, gryki, amarantusa, komosy ryżowej, grochu, ciecierzycy, soi, kokosa czy migdałów. Najczęściej niektóre mąki niechlebowe wykorzystywane są do produkcji pieczywa dla osób chorujących na celiakię - osoby te nie powinny spożywać produktów zawierających gluten. Do mąk bezglutenowych wykorzystywanych do produkcji pieczywa możemy zaliczyć mąkę ryżową, mąkę kukurydzianą lub mąkę gryczaną. W dalszej części dowiesz się, do czego nadaje się mąka krupczatka oraz co z nią zrobić.
Mąka krupczatka - jaka to mąka? To mąka pszenna typu 450. Typ mąki określa, ile składników mineralnych się w niej znajduje (w tym przypadku jest to zaledwie 0,45%). Mąka krupczatka ma konsystencję gruboziarnistą, przypominającą kaszę.
A więc do czego mąka krupczatka? Mąka krupczatka posiada szerokie zastosowanie w kuchni. Warto użyć jej do przygotowania pysznych dań na słodko oraz na słono. Potrawy przygotowane na jej bazie zyskują zwartą oraz kleistą konsystencję. Krupczatka doskonale pasuje do przygotowania następujących potraw:
- kruchych ciasteczek oraz ciast (w tym tart);
- kruszonek do posypania wypieków (np. chałek);
- domowych makaronów;
- klusek (np. leniwych czy kopytek);
- pierogów oraz naleśników;
- racuchów (np. z jabłkami);
- ciasta na pizzę;
- panierek (z dodatkiem ulubionych przypraw krupczatka świetnie sprawdzi się do panierowania mięs);
- zagęszczania zup oraz sosów.
Mąka pszenna to najczęściej wybierana mąka w kuchni polskiej. Jest ona otrzymywana z pszenicy i wykorzystywana do produkcji sosów, pieczywa, a także ciast. W zależności od typu mąki może posiadać różną barwę, a także zawartość składników odżywczych. Im niższy typ mąki tym jest ona jaśniejsza, a także zawiera mniejszą ilość składników mineralnych oraz witamin. Mąka o typie 450 jest lekkostrawna i najczęściej wykorzystuje się ją do przygotowania ciasta biszkoptowych. Natomiast mąka o typie 1850 zawiera większą ilość błonnika pokarmowego i wykorzystuje się ją do przygotowania pieczywa typu graham. Mąki z niższymi numerami warto wybierać na dietach lekkostrawnych. Mąka pszenna zawiera również gluten, który nie jest wskazany w diecie osób chorujących na celiakię.
Podsumowując: wiesz już, do czego używać krupczatki. Warto wiedzieć, że wykorzystanie krupczatki w kuchni to doskonały pomysł na przygotowanie dań zarówno na słodko, jak i na słono. Najlepsza tarta lub ciasto kruche z wykorzystaniem mąki krupczatki świetnie sprawdzi się jako deser podczas spotkań rodzinnych, lub ze znajomymi. Mąka typu 450 jest dobra do stosowania podczas diety lekkostrawnej.