Dlaczego syrop z sosny fermentuje? Co jeszcze warto wiedzieć?
Sosna to zimozielona roślina, która posiada długie oraz wąskie igły. Z sosny pozyskuje się między innymi olejki eteryczne oraz syrop z pędów sosny. Olejki eteryczne najczęściej pozyskiwane są głównie z młodych pędów sosny. W dalszej części dowiesz się, ile ma stać syrop z sosny oraz poznasz powód jego fermentacji. Dowiedz się również jak przygotować domowy syrop z pędów sosny.
Syrop z pędów sosny bogaty jest w wiele składników odżywczych, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystanie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Syrop sosnowy bogaty jest między innymi w witaminę C oraz flawonoidy, które zaliczane są do silnych przeciwutleniaczy wpływających na zmniejszenie produkcji wolnych rodników oraz zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób nowotworowych. Spożywanie syropu z pędów sosny wpływa na złagodzenie kaszlu oraz wspomaga upłynnienie gęstej wydzieliny, która zalega w drogach oddechowych (ułatwia to odkrztuszanie wydzieliny oraz poprawę wentylacji płuc). Syrop ten posiada również lekkie działanie moczopędne oraz wpływa na poprawę krążenia.
Syrop z pędów sosny jest podawany głównie w celu zmniejszenia dolegliwości, które związane są z nieżytem górnych dróg oddechowych. Warto podać go również podczas przeziębienia, w celu wzmocnienia układu odpornościowego. Syrop wykorzystywany jest aby wspomóc walkę z bólem gardła, chrypką, kaszlem, katarem, zapaleniem gardła lub oskrzeli oraz podczas osłabienia organizmu.
A jak zrobić syrop z pędów sosny w domu? Na początek przygotuj młode pędy sosny, cukier oraz wodę. Pędy sosny zbierz najlepiej na przełomie kwietnia oraz mają z drzew oddalonych od miast, oraz dróg. Pędy do przygotowania syropu powinny mieć od 10 do 12 cm długości. Oto kilka kroków do przygotowania leczniczego syropu z pędów sosny:
- Pędy sosny oczyść z brązowych łusek.
- Młode pędy rozbij przy pomocy drewnianego tłuczka i potnij je na mniejsze kawałki. Następnie do słoika ułóż warstwę pędów sosny i zasyp ją taką samą ilością cukru (czynność powtórz do momentu wykorzystania wszystkich pędów sosny.
- Do słoika wlej niewielką ilość wody i słoik przykryj gazą (zabezpiecz ją np. gumką recepturką, aby nie spadła).
- Słoik ustaw na nasłonecznionym parapecie, syrop zamieszaj codziennie i skontroluj czy nie ma na nim pleśni. Do mieszaniny dodaj cukier, jeśli powstały sok nie przykrywa w całości pędów.
- Gdy cukier całkowicie się rozpuści, słoik możesz ustawić w ciemne miejsce.
- A kiedy zlać syrop? Słoik w ciemnym miejscu pozostaw na około 2-3 tygodnie codziennie mieszając jego zawartość oraz dociskając pędy sosny, aby puściły więcej soku. Po tym czasie powstały syrop zlej przez sitko, przelej do wyparzonych słoików, zakręć je i pasteryzuj - pasteryzacja ma na celu przedłużenie trwałości produktu.
A dlaczego syrop z sosny fermentuje? Syrop może fermentować, gdy do jego wykonania użyjesz mokrych pędów sosny, które mogą zawierać, pleść lub jej zalążki. Syrop z sosny może również sfermentować, gdy do jego wykonania dodasz zbyt małą ilość cukru. Aby syrop nie sfermentował, warto zebrać pędy w słoneczny dzień (najlepiej w środku dnia) oraz dodać odrobinę więcej cukru.
Podsumowując: wiesz już, czemu syrop z sosny fermentuje. Fermentacja to proces chemiczny, w którym związki organiczne w warunkach beztlenowych przeprowadzany jest przez mikroorganizmy.