Dlaczego ogórki kiszone są miękkie? Co jeszcze warto wiedzieć?
Domowe ogórki kiszone są wspaniałym pomysłem na smaczne przetwory. Jednak nie zawsze wychodzą tak, jakbyśmy chcieli. Czasami stają się niezbyt jędrna. Dlaczego ogórki kiszone są miękkie? Oto najczęstsze powody:
- Najprawdopodobniej ogórki te zostały nadmiernie nawożone.
- Ogórki były złej jakości.
- Ogórki były zbyt młode.
- Ogórki już przed kiszeniem były niezbyt twarde.
Zastanawiasz się, jaka jest przyczyna tego, że ogórki kiszone robią się miękkie? Cóż może być to związane z wieloma czynnikami. Najpopularniejsze to trafienie na ogórki złej jakości, a także wybór zbyt młodych warzyw. Niestety bardzo często ciężko jest oszacować, czy ogórki, które zakupimy, będą dobrej jakości.
Teraz gdy już wiesz, z jakiego powodu ogórki w słoikach robią się miękkie, na pewno szukasz pomysłu na to co zrobić, by tak się nie działo. A więc jak kisić ogórki, żeby były twarde? Po pierwsze dobrze zadbać o ich jakość. Najlepiej kupować ogórki ekologiczne lub od sprawdzonego dostawcy, które przetestowaliśmy w przeszłości i były odpowiednio jędrne i dobre. Warto również zadbać o odpowiednią odmianę. Do kiszenia wspaniale sprawdzą się ogórki śremskie. Czasami powodem jest nasze własne działanie. Gdy nie zakręcimy zakrętki słoika zbyt dokładnie, również możemy spodziewać się tego, że ogórki zmiękną. Również w przypadku, gdy zakrętki są nieszczelne lub niedopasowane do słoików. Dlatego przed każdym kiszeniem dobrze jest je sprawdzić. To pozwoli wyeliminować tę przyczynę. A gdy okaże się, że wszystkie sposoby zawiodły i jednak ogórki nie wyszły tak twarde, jak powinny, to możesz przygotować z nich pyszną zupę ogórkową. Do tego specjału nie muszą być twarde, a ich smak pozostaje taki sam, bez względu na strukturę, czy twardość. To idealny sposób, by nie musieć wyrzucać ich do kosza.
Co, jeśli ogórki są bardzo miękkie, tak, że rozpadają się w rękach? Wtedy należy sprawdzić również ich zapach. Gdy zauważysz również nieprzyjemną woń, możesz mieć pewność, że niestety, ale są one zepsute. W takim wypadku należy je niestety wyrzucić, gdyż można się nimi zatruć.
Ogórki kiszone są produktem niskokalorycznym – w 100 g produktu zawierają 12 kcal. Dostarczają nam one kwas mlekowy, powstający w wyniku fermentacji oraz witaminy z grupy B – witaminę B1, B2, B3 i B6. Są także źródłem bakterii probiotycznych, które wywierają korzystny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Dzięki obecności kwasu mlekowego wpływają pozytywnie na funkcjonowanie przewodu pokarmowego i jelit (wspomaganie trawienia i wchłaniania), wpływają korzystnie na mikroflorę jelitową. Natomiast ze względu na zawartość błonnika pokarmowego zapobiegają zaparciom i pozostawiają uczucie sytości na dłużej.
Ogórki kiszone i małosolne to doskonały pomysł na przedłużenie trwałości tego warzywa, a także przygotowanie smacznych przetworów na zimę. Zimą ciężko o dobrej jakości świeże warzywa, dlatego warto sięgnąć po te przygotowane późnym latem, które nie tylko obfitują we wspaniały smak, ale także mnóstwo witamin i składników prozdrowotnych. Dzięki temu ogórki powinny stanowić dużą część jesiennej i zimowej kuchni. Pasują do naprawdę wielu dań.