Czym zastąpić syrop klonowy? Co jeszcze warto wiedzieć?
Wiele osób zastanawia się czym zastąpić syrop klonowy? Syrop klonowy to wciąż produkt dość drogi i egzotyczny, dlatego wiele osób nie decyduje się na jego wykorzystanie. A co, zamiast syropu klonowego można wykorzystać? Oto ciekawe propozycje:
- miód lipowy,
- syrop z agawy,
- cukier,
- syrop daktylowy.
To, czym zastąpić syrop klonowy, zależy od tego co chcemy osiągnąć. Jeśli szukamy czegoś, czym będziemy mogli polać naleśniki, czy placuszki, to najlepiej sięgnąć po syrop daktylowy lub z agawy. Oba są słodkie i mają płynną postać, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w słodkościach. Jeśli zależy nam na produkcie nieco tańszym, to świetnym wyborem będzie też miód lipowy, które zawiera również cenne właściwości. A na co zamienić syrop klonowy w ciastach? Doskonały zamiennik w cieście to po prostu cukier, którego zwykle używamy w wypiekach. Jeśli zależy Ci jednak na nieco zdrowszym wyborze, to koniecznie sięgnij po słodzik - erytrytol lub ksylitol, które mają mniej kalorii i mniejszy indeks glikemiczny, dlatego świetnie sprawdzają się do deserów dla osób, które mają problemy z gospodarką węglowodanową lub po prostu szukają nieco zdrowszej alternatywy dla zwykłych słodkości. To również dobry pomysł na zamiennik dla osób, które są na diecie redukcyjnej i zależy im na zmniejszeniu kaloryczności popularnych ciast. Dodając jednak produkt sypki, zamiast syropu warto jest, zwiększyć wielkość innych płynnych składników, by ciasto miało odpowiednią konsystencję.
Syrop klonowy wciąż kojarzy się zwykle z amerykańskimi filmami. To właśnie tam jest najbardziej popularny. Syrop klonowy, jak sama nazwa mówi, jest słodką substancją otrzymywaną z drzew klonów. Charakteryzuje się brązowym kolorem i delikatnym, słodkim zapachem oraz smakiem. Zwykle podawany jest jako dodatek do naleśników, czy placuszków, zwłaszcza tych amerykańskich. Jednak od jakiegoś czasu, ze względu na wzrost zainteresowania zdrowym stylem życia, bywa stosowany jako nieco zdrowszy zamiennik cukru, czy miodu. Dzieje się tak, gdyż w porównaniu do tych substancji ma nieco mniej kalorii, a także bardzo dużo cennych składników. Obecnie większość syropu klonowego jest produkowana na terenie Kanady. Syrop klonowy pobierany jest najczęściej z pnia klonu cukrowego. Następnie z soku odparowuje się nieco wody, by sok był odpowiednio gęsty i słodki. Z jednego drzewa powstaje około 2 litrów tego przysmaku. Syrop klonowy wytwarzany był przez rdzennych mieszkańców Ameryki na długo przed jej odkryciem przez Krzysztofa Kolumba. Według ich wierzeń i legend przepis na syrop został im zesłany przez bogów. Dlatego wytwarzanie syropu było traktowane rytualnie - towarzyszyły mu tańce i śpiewy. Dziś, choć syrop klonowy nazywany jest "płynnym złotem Ameryki", to przetwarza się go na tak dużą skalę, że większość osób nie nadaje mu specjalnych właściwości.
Warto jednak wiedzieć, że syrop klonowy specjalne właściwości posiada. Za cenniejsze uznaje się syropy jasne. Mają one delikatny smak – słodzą bez zmieniania smaku potrawy. Wiele osób ceni sobie jednak charakterystyczny palony posmak ciemnych syropów i to je uznaje za smaczniejsze.