Czym zastąpić sos sojowy? Co jeszcze warto wiedzieć?
Sos sojowy to dodatek do potraw, który kojarzy się z kuchnią azjatycką, jednak bardzo często jest wykorzystywany również w innych potrawach. Najczęściej sięga się po:
- jasny sos sojowy - stosuje się go do przyprawiania gotowych dań takich jak sosy, potrawki czy zupy. Dodatkowo pasuje do jasnych mięs i ryb.
- ciemny sos sojowy- doskonale nadaje się do marynowania czerwonego mięsa. Można go wykorzystać do przygotowania ciemnych sosów.
Poza kolorem różni je od siebie czas fermentacji, smak i konsystencja. Dobór rodzaju sosu zależy od przygotowywanej potrawy.
Sos sojowy na bardzo prosty skład. Produkuje się go z wody, soi, ziaren zbóż (najczęściej pszenicy) oraz soli. Całość poddaje się fermentacji, która trwa minimum 2 miesiące. Po jej zakończeniu pozyskany zacier jest wyciskany i filtrowany. W ten sposób otrzymuje się klarowny sos sojowy. Dobry sos sojowy ma ciemno-brązowy kolor, aromatyczny zapach oraz słony i lekko słodki posmak. Sos sojowy wyróżnia się charakterystycznym słonym smakiem. Stosując go do doprawiania posiłku, możemy już zrezygnować z dodawania soli. Inne właściwości sosu sojowego to duża zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych i białka, niezbędnego dla prawidłowej pracy całego organizmu, a zwłaszcza mięśni.
Jednak nie zawsze ma się do niego dostęp. A więc czym zastąpić sos sojowy w swojej kuchni, gdy brak go w spiżarni? Oto najpopularniejsze pomysły jak zamienić ten dodatek w daniach:
- W przypadku marynowania i doprawiania mięs świetnie sprawdzi się ocet balsamiczny. To naprawdę dobry zamiennik.
- Do doprawiania potraw można też użyć przyprawy maggi, ma podobny smak.
- Można również wymieszać: anchois z sokiem z cytryny,
- Smak umami, który jest zasługą sosu sojowego, można również osiągnąć poprzez dodatek:
- suszonych grzybów,
- lubczyku,
- wodorostów,
- soli selerowej.
To dobry pomysł na dodatki, które można włączyć do swojego posiłku, by uzyskać charakterystyczny smak.
- Możesz używać również niewielkiej ilości sosu rybnego. To doskonała alternatywa dla sosu sojowego.
Oczywiście ciężko znaleźć odpowiednik, który w 100% odda smak sosu sojowego. Te przykłady pozwalają nieco zbliżyć się do jego charakterystycznego aromatu. Jednak można też przygotować w domu, zupełnie od podstaw niezwykle podobną w smaku przyprawę. Potrzeba do tego kilku składników i odrobiny cierpliwości. Poniżej najprostszy przepis:
- Przygotuj wszystkie potrzebne składniki:
- szklankę bulionu wołowego,
- łyżki octu balsamicznego,
- łyżeczki octu jabłkowego,
- łyżeczki cukru trzcinowego,
- szczyptę mielonego czarnego pieprzu,
- szczyptę czosnku w proszku,
- /2 łyżeczki soli,
- /2 łyżeczki sosu rybnego.
- Wszystkie składniki oprócz sosu rybnego przełóż do rondelka.
- Całość gotuj przez 10 minut, intensywnie mieszając.
- Zagotuj i odstaw na 5 minut.
- Całość dopraw sosem rybnym i ostudź.
- Gotowy sos przelej do szklanej butelki i odstaw do lodówki. Sos należy spożyć do 5 dni.
Teraz gdy już co, zamiast sosu sojowego użyć w swojej kuchni, możesz z powodzeniem zabrać się za przygotowanie azjatyckich dań, z polskich składników.