Czym zastąpić mleczko kokosowe? Co jeszcze warto wiedzieć?
Mleko kokosowe to popularny produkt spożywczy, który chętnie wykorzystywany jest do przygotowania dań wywodzących się z kuchni azjatyckiej. Otrzymywany jest poprzez zalanie gorącą wodą miąższu lub rozdrobnionej kopry z kokosa i odciśnięcie jej przez gazę. W ten sposób otrzymuje się biały napój, który zawiera od 15 do 25% tłuszczu. W dalszej części dowiesz się jak wykonać mleko kokosowe domowym sposobem oraz dowiesz jaki zamiennik mleka kokosowego możesz wykorzystać w kuchni.
A więc do czego dodać mleko kokosowe? Wykorzystanie mleka kokosowego w kuchni uzależnione jest od rodzaju produktu. Bardziej gęste mleko można wykorzystać do przygotowania kurczaka w curry, zagęszczenia zup, sosów, a także gulaszy. Mleko kokosowe o rzadszej konsystencji świetnie sprawdzi się jako dodatek do smoothie, owsianek, a także naleśników.
A czym zastąpić mleczko kokosowe w kuchni? Mleko kokosowe w kuchni możesz zastąpić wieloma produktami. Do niektórych z nich możemy zaliczyć:
- mleko sojowe, które ma mniejszą zawartość tłuszczu oraz większa ilość białka niż mleko kokosowe. W przepisach możesz zamienić je w stosunku 1:1.
- mleko migdałowe, które świetnie sprawdzi się jako dodatek do smoothie, owsianek oraz wypieków.
- gęsta śmietana, która świetnie zastąpi mleko kokosowe w zupach, sosach oraz domowych lodach.
- jogurt grecki, ponieważ posiada dość gęstą konsystencję. Do 240 ml jogurtu dodaj łyżkę stołową wody i dokładnie wymieszaj składniki - taką mieszanką zastąp mleko kokosowe w przepisach.
- tofu miękkie (jedwabiste), które doskonale zastąpi mleko kokosowe w zupach, smoothie, sosach oraz deserach. Warto zastąpić je w stosunku 1:1.
Jak zrobić mleko kokosowe w domowych warunkach? Na początek przygotuj około 300 g wiórek kokosowych oraz 1 litr wody. Wiórki zalej wodą i odstaw do lodówki na noc. Po tym czasie wiórki i wodę zblenduj w blenderze o dużej mocy (całość blinduj przez około 6-7 minut). Po tym czasie masę przecedź przez gazę do garnka lub miski. Mleko przelej do szklanej butelki i przechowuj je w lodówce do 3 dni.
Mleko kokosowe to doskonałe źródło cennych składników odżywczych, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Stanowi dobre źródło wapnia, które wspomaga walkę z osteoporozą. Znajdziemy w nim również potas, fosfor, magnez, żelazo oraz witaminę C. Mleczko kokosowe jest produktem całkowicie wegańskim, może być spożywany przez osoby z nietolerancją mleka krowiego. Mleko kokosowe zawiera dużą ilość tłuszczu nasyconego, jednak nie zawiera cholesterolu. Kwasy zawarte w kokosie są kwasami krótkołańcuchowymi, dzięki czemu wchłaniają się one bezpośrednio, bez potrzeby wcześniejszego trawienia. Pamiętaj aby wybierać mleka bez dodatku substancji konserwujących oraz z jak najkrótszą liczbą składników.
Podsumowując: wiesz już co dodać do przygotowania potraw zamiast mleka kokosowego. Mleko kokosowe wykorzystywane jest najczęściej do przygotowania dań wywodzących się z kuchni azjatyckiej. Najbardziej popularną potrawę jest kurczak w sosie curry podany z dodatkiem ryżu.