Czym przyprawić rybę? Co jeszcze warto wiedzieć?
Ryby są przez powszechnie uznawane za niezbędny składnik diety. Znajdziemy w nich kwasy tłuszczowe omega-3, białko, selen czy witaminy. Ryby są niezwykle zdrowe, to wie każdy. Jednak dla wielu osób ich przygotowanie jest dość stresujące. Zwykle pojawia się pytanie: czym przyprawić rybę, by była smaczna. To produkty, które odznaczają się charakterystycznym smakiem i zapachem, nie jest więc łatwo dobrać odpowiednie przyprawy do ryb. Smak ryby zależy nie tylko od jej odmiany. Sekretem jest odpowiedni dobór przypraw lub ziół.
Rybę można przyprawiać na wiele różnych sposobów, w zależności od upodobań. Jednak najpopularniejsze przyprawy, które sprawdzają się do ryb to:
- sok z cytryny - podkreśla każdą kompozycję smakową, pasuje do każdej ryby;
- pieprz cytrynowy - nadaje całości lekkości i świeżości;
- koperek - doskonale sprawdza się zarówno w przypadku delikatnych i chudych ryb jak dorsz czy pstrąg, jak i tłustych;
- estragon - dobrze smakuje w połączeniu z każdą rybą;
- majeranek - najlepiej doprawiać śledzie, łososia oraz inne tłuste ryby;
- rozmaryn - polecany w szczególności do tłustych ryb, takich jak śledź i łosoś. Przyprawa ta nadaje mięsu charakterystyczny, lekko musztardowy smak;
- oregano - pasuje przede wszystkim do chudych, delikatnych odmian, nadaje intensywny aromat i smak;
- kolendra - najlepiej sprawdza się jako dodatek do tłustych ryb, ale z powodzeniem można doprawiać nią chude ryby przyrządzone po azjatycku.
Ziół tych używamy rzadko, tymczasem to właśnie one szczególnie dobrze podkreślają delikatny smak potraw rybnych. Świeże zioła dodaje się zwłaszcza do ryb duszonych i gotowanych na parze, stosuje się je także jako przyprawy do ryby smażonej - drobno posiekane i dodawane bezpośrednio do panierki. Nie musisz koniecznie używać świeżych ziół. Zioła do ryb mogą być również suszone - zachowają one aromat tak długo, jak długo będą przechowywane w szczelnym pojemniku.
Do łososia pasuje również idealnie papryczka chili, zwłaszcza jeśli lubisz ostre przyprawy. Najlepiej połączyć go wtedy z dodatkiem bazylii i cytryny. Dobrze komponuje się z nim również sos sojowy.
Te przyprawy można dowolnie łączyć ze sobą. Jeśli lubisz bardziej aromatyczne dania, nie warto oszczędzać na tych składnikach. Zioła najlepiej jednak rozdrobnić. W takiej postaci najlepiej nadają się do smażenia, czy pieczenia, gdyż nie przypalają się. Nawet jeśli przygotowujesz filety rybne w panierce, całość świetnie będzie do siebie pasować.
Teraz gdy już wiesz jakie przyprawy pasują do ryby, możesz już wykorzystywać je na co dzień, wzbogacając swoje menu, o te zdrowe produkty. To doskonały pomysł na zwiększenie udziału nienasyconych kwasów tłuszczowych w swojej diecie. Ryby słodkowodne cechują się silnym smakiem - niekiedy zależy nam raczej na jego stłumieniu niż podkreśleniu. Stosuje się więc w ich przypadku duże ilości przypraw i dodatków, a także silne marynaty oparte na soku z cytryny lub occie. To, jakie przyprawy do ryb słodkowodnych wybierzemy, zależy też od gatunku: karpie, szczupaki i sumy przyprawiamy silniej, niż okonie, łososie czy pstrągi. Zasada ta dotyczy również ryb w galarecie.