Czym nasączyć biszkopt? Co jeszcze warto wiedzieć?
Przygotowując ciasta, często sen z powiek spędza myśl, że upieczony biszkopt będzie za suchy. Stąd najprostsze rozwiązanie, czyli nasączenie ciasta płynem. Tworząc torty lub ciasta piętrowe z kremem, oprócz smaku podstawy tortu istotne jest również, co wzbogaci jego smak. Taką rolę pełni właśnie nasączenie.
Jeśli zastanawiasz się czym nasączyć biszkopt, to najlepiej sprawdzi się: poncz przygotowany z wody, cukru i soku z cytryny, lekko osłodzona herbata, herbata owocowa, sok owocowy, kompot z owoców, nalewka lub smakowy likier, rum, whisky, wódka, likier kokosowy z mlekiem, kakao, kawa z mlekiem lub czarna kawa. Wybór jest bardzo różnorodny, a wszystko zależy od użytych składników czy koloru biszkoptu. Jeśli upieczesz jasny biszkopt, to nie używaj ciemnych płynów takich jak kawa czy herbata, ponieważ ciasto ściemnieje. Rodzaj nasączenia zależeć musi przede wszystkim od smaku biszkopta i użytych kremów lub dodatków.
Mikstura wody, cytryny i cukru to dobry pomysł na nasączenie wszystkich biszkoptów i sprawdzony sposób na każdy tort, szczególnie takiego przygotowanego dla dzieci. Lekko osłodzona herbata to najprostsze rozwiązanie, ponieważ każdy z nas ma w swoim domu chociaż jedną torebkę ciemnej herbaty. Warto jednak pamiętać, że jasny biszkopt zmieni swój kolor na trochę ciemniejszy. Sok lub kompot z owoców doda dodatkowego owocowego smaku i aromatu ciastom, w których używane będą dżemy lub musy owocowe i krem śmietankowy. Alkohol w różnej postaci to nasączenie idealna dla tortów przygotowanych dla osób dorosłych. Wybierając takie nasączenie, warto upewnić się, czy wśród gości nie znajdą się kobiety w ciąży lub osoby, które ze względu na swój stan zdrowia nie powinny spożywać alkoholu. Kawa nada zdecydowanie wyrazistego smaku tortowi, więc jeśli chcesz przygotować mocny i aromatyczny tort, to taki dodatek będzie idealny. Świetnie sprawdzi się szczególnie do tortów czekoladowych lub z kawowym kremem. Jeśli nie potrzebujesz, aż tak wyraźnego smaku możesz nasączyć biszkopt kawą z mlekiem. Do czekoladowych tortów możesz użyć nasączenia z kakao, które dodatkowo podkręci czekoladowy smak. W letnie miesiące dużo częściej przygotowywane są torty z owocami sezonowymi i w tym miejscu można użyć herbaty owocowej, nalewki owocowej lub soku czy kompotu.
Oprócz wybrania najbardziej pasującego nasączenia warto również określić, ile takiego płynu będzie potrzebne i jak nasączyć biszkopt na tort. W tym miejscu należy pamiętać, że biszkopty mocno tłuszczowe nie potrzebują dodatkowego nasączenia. Tradycyjny, dość suchy biszkopt na początku należy tylko delikatnie nasączyć i obserwować jak szybko płyn zostanie wchłonięty. Prawdopodobnie przyjmie on dość dużo płynu, ale nie wolno również przesadzić z ilością. Zbyt mokry biszkopt będzie niesmaczny i może nie utrzymać stabilności. Dodatkowo, jeśli tworzysz piętrowy tort, to nie należy nawilżyć górnego i dolnego blatu.
Biszkopt jest lekkim ciastem przyrządzanym na bazie jaj, mąki, cukru, oleju i proszku do pieczenia. Historia ciasta biszkoptowego sięga XI wieku. Przez to uważany jest za jeden z najstarszych wypieków. Przez te wszystkie lata przepis na ciasto biszkoptowe zmieniał się i unowocześniał, przez co jest prosty w przygotowaniu. Na koniec zawsze powinno powstać lekkie, pulchne i wilgotne ciasto.
Jeśli nadal zastanawiasz się, czym skropić biszkopt to pamiętaj, że łatwy, domowy sposób jest zawsze najlepszy.