Czym można posłodzić herbatę?

Czym można posłodzić herbatę
Czym można posłodzić herbatę
ikona podziel się
Opublikowano: 22.02.2023 r., 23:29 | Autor: Ewa Cierpiał

Herbatę można posłodzić:

  • cukrem buraczanym, białym
  • cukrem trzcinowym, brązowym
  • miodem
  • syropem owocowym
  • melasą
  • stewią
  • erytrolem
  • syropem klonowym
  • ksylitolem
  • suszonymi owocami
  • słodem ryżowym
  • konfiturą

Czym można posłodzić herbatę? Co jeszcze warto wiedzieć?

Herbata to napój przygotowany na ciepło lub na zimno. Do jego przygotowania potrzebne są liście rośliny o tej samej nazwie. Pod nazwą herbaty znaleźć można również napary z innych ziół, np. rumianku, mięty, lipy czy np. dzikiej róży. Smak herbaty zależy przede wszystkim od warunków, w jakich wzrastała. Najczęściej uprawiana jest w południowo-wschodniej Azji, ze względu na ciepły i łagodny klimat tego regionu. Rozróżnić można herbatę czarną, zieloną, białą, czerwoną (pu-erh) lub ulung. W Polsce najczęściej pijana jest herbata czarna. Ma mocniejszy smak niż pozostałe rodzaje herbat. Wraz z takim naparem dostarczamy do organizmu ważne dla zdrowia polifenole, które działają przeciwutleniająco na wolne rodniki. Jednak sięgając po czarną herbatę, należy robić to z głową. Nadmiar herbaty, a szczególnie zawartej w niej taniny zmniejsza wchłanianie żelaza, co może zwiększyć ryzyko powstania anemii.

Drugą często wybieraną herbatą jest herbata zielona. Wykazano, że jej spożywanie może pomóc w walce z nadmiarem kilogramów, ze względu na zwiększenie spalania tkanki tłuszczowej. Jednak samo spożywanie takiej herbaty nic nie da, jeśli nie dołączy się do tego aktywności fizycznej oraz prawidłowego odżywiania.

Napar wszystkich herbat jest dość gorzki w smaku, dlatego często zastanawiamy się czym można posłodzić herbatę by nadać jej przyjemniejszego smaku.

Najczęściej używa się cukru buraczanego lub trzcinowego. Ten drugi nadaje dodatkowo karmelowego posmaku, ale tak naprawdę niczym więcej się one nie różnią. Oba rodzaje cukru mają tyle samo kilokalorii i taką samą budowę chemiczną, dlatego nie warto wierzyć w mit, że cukier trzcinowy jest zdrowszy.

Do herbaty można dodać również miód. Ma znaczące wartości antybakteryjne, dlatego szczególnie często wykorzystuje się go w sytuacjach przeziębienia lub osłabienia odporności. Polecam słodzić miodem szczególnie herbaty zimowe, rozgrzewające. Spotkać go można również w kosmetyce, co wskazuje na szerokie możliwości wykorzystania płynnego „złota”. W miodzie znaleźć można witaminy np. A, C, B2, B6 i B12, a także mangan, potas, fosfor, wapń czy magnez. Ze względu na zawartość acetylocholiny szczególnie polecany jest dla osób, które chcą wzmocnić wydolność swojego serca. Czym zastąpić miód, jeśli stosujesz dietę wegetariańską? Tutaj spokojnie można sięgnąć po syrop klonowy lub melasę. Te produkty będą w smaku i konsystencji, zbliżone do miodu,

Jeśli jednak zwracasz uwagę na spożywaną ilość kilokalorii, warto sięgnąć po słodzik. Słodziki dzielimy na sztuczne i naturalne. Do tych pierwszych zaliczamy acesulfam K lub aspartam, które spotkamy głównie w napojach gazowanych typu light. Do codziennego używania najlepiej wybrać słodziki naturalne. Erytrol jest znacznie zdrowszy niż cukier. Sugeruje się również, że to najzdrowszy rodzaj substancji słodzącej. Nie zawiera kilokalorii, ma niski indeks glikemiczny i zostaje wydalony z organizmu w niezmienionej formie, a mimo to smakiem nie różni się cukru. Występuje w postaci białego, krystalicznego proszku. Stewia to kolejny słodzik naturalny, a dokładnie roślina, której liście w całości lub formie sproszkowanej używane są do słodzenia potraw i napojów. Podobnie jak erytrol nie zawiera kilokalorii. Ostatnim często spotykanym słodzikiem jest ksylitol, czyli cukier brzozowy. Ten słodzik nadaje lekko mentolowego posmaku, dlatego częściej wykorzystuje się go do deserów niż np. do ciepłych napojów. Będąc na diecie, często pojawia się ochota na coś słodkiego dlatego z użyciem stewii lub erytrolu można również przygotować słodkie wypieki.

Pomysł na to co, zamiast cukru, dodać do herbaty nie kończy się jednak na miodzie i słodzikach. Tutaj można użyć również syropu owocowego lub konfitury. Wówczas to naturalny słodki smak owoców, z których są wykonane, złagodzi smak naparu. Tutaj najczęściej wybrać można syrop malinowy lub konfiturę z dzikiej róży.

Jeśli potrzebny Ci zamiennik cukru do herbaty, ale nie chcesz dodawać substancji słodzących, to możesz po prostu dodać kilka świeżych lub suszonych owoców. Oprócz słodszego smaku herbata nabierze również dodatkowego aromatu, który dodatkowo uprzyjemni proces picia herbaty.

Polecane przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto