Czym faszerować roladki schabowe? Co jeszcze warto wiedzieć?
Roladki schabowe to idealny pomysł na obiad dla całej Twojej rodziny. Jeśli nie masz czasu na przygotowanie wymagającego obiadu postaw na faszerowane roladki, danie jest szybkie i proste, ale bardzo efektowne.
Powstają one najczęściej z mięsa drobiowego, najlepiej sprawdza się tutaj mięso z piersi z kurczaka. Drób, który należy do chudych mięs, jest to źródło łatwo przyswajalnego, pełnowartościowego białka. Mięso drobiowe dostarczy do naszego organizmu dodatkowo spore ilości witamin z grupy B, witaminę A, D, E. Zawiera niewiele tłuszczu, dlatego jest on polecany do dań lekkostrawnych.
Nasuwa się zatem pytanie czym faszerować roladki schabowe? Jeśli nie masz pomysłu na farsz, wybierz swoje ulubione warzywa, ser lub mięso mielone, jeśli jesteś prawdziwym mięsożercą.
Tak naprawdę może znaleźć się w nich wszystko, co tylko lubisz. Możesz postawić na farsz:
- warzywny, z wykorzystaniem pieczarek, cebuli i papryki, a nawet szpinaku i sera feta,
- mięsny, z dowolnym mięsem mielonym,
- serowy, z dodatkiem żółtego lub topionego sera.
Zatem jak przygotować przepis na farsz do roladek?
W zależności, na którą wersję się zdecydujesz, w pierwszej kolejności warto obsmażyć krótko wybrane warzywa lub mięso mielone. Nie zapominaj o dodatku cebuli i czosnku.
Pamiętaj, że warto dodawać takie warzywa jak cebula i czosnek do wielu dań, obojętnie czy są one na ciepło, czy na zimno. Warzywa te mają właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe, co pozwoli zwiększyć nam odporność, szczególnie teraz w okresie jesienno – zimowym.
Jeśli zdecydujesz się na serowy farsz, wystarczy, że rozbijesz delikatnie piersi z kurczaka, a na środek położysz wybrany ser. Idealnie sprawdzi się tutaj ser żółty lub pleśniowy. Dlatego sam zadecyduj, do jakiego rodzaju dania chcesz go użyć i wykorzystaj mój przepis. Co ważne, należy pamiętać, że nie wszyscy bez umiaru mogą spożywać sery pleśniowe. Do takiej grupy osób należą kobiety ciężarne, które powinny unikać takich rodzajów sera, ale czy zawsze?
Oczywiście nie, jeśli ser pleśniowy jest pasteryzowany, kobiety w ciąży mogą go bezpiecznie spożywać. Dodatkowo co warto powiedzieć, ser gorgonzola nie zawiera glutenu i laktozy, ze względu na potrójną fermentację, dlatego jest bezpieczny dla osób z nietolerancją laktozy i z chorobami glutenozależnymi, do których należy celiakia, nieceliakalną wrażliwość na gluten czy alergia na pszenicę. Ser gorgonzola jest dobrym źródłem witamin z grupy B takich jak: B2, B6 czy B12, które korzystnie wpływają na nasz układ nerwowy.
Następnie zawiń dość mocno przygotowane rolady, możesz je związać lub spiąć za pomocą wykałaczek, wtedy masz pewność, że nie rozwiną się.
Skoro już wiesz, z czym nadziewać i jak zrobić. Postawmy na chrupiącą panierkę. Wystarczy, że roztrzepiesz jajko w misce, a w kolejnej misce wysypiesz bułkę tartą. Najpierw zamocz mięso w jajku, a następnie w bułce. Usmaż roladki na rozgrzanym oleju rzepakowym z każdej strony. Po 5-7 minutach nasze roladki są dobre do spożycia i pyszne.
W moim przepisie użyłam bułkę tartą, która naturalnie zawiera w swoim składzie gluten. Będzie to niezwykle ważna informacja dla wszystkich osób na diecie bezglutenowej, które zmagają się z chorobami glutenozależnymi. Do których należy celiakia, alergia na pszenicę czy nadwrażliwość na gluten. Osoby te powinny korzystać właśnie z takich produktów i zwracać szczególną uwagę na symbol przekreślonego kłosa, oznacza on, że produkt nie zawiera więcej niż 20 ppm (20 mg na kg produktu) glutenu w swoim składzie.
Gluten jest jak najbardziej bezpieczny i nieszkodliwy dla osób zdrowych i nie należy go wykluczać, bazując na modowych trenach. Odstawienie glutenu ze swojej diety na własną rękę może doprowadzić do zaburzeń wchłaniania. Wykorzystaj mój sprawdzony przepis i sam przekonaj się, jakie są smaczne. Będą najlepsze na obiad.