Czy ziemniaki mają gluten? Co jeszcze warto wiedzieć?
Ziemniaki to warzywa niezwykle popularne. Goszczą na stołach większości osób każdego dnia. W Polsce ziemniak stał się popularny dzięki Janowi III Sobieskiemu i jego wyprawie na Wiedeń. Tam król otrzymał ziemniaki w prezencie, które potem przywiózł do kraju. Od tego momentu stały się one jednym z najbardziej lubianych warzyw.
Czy ziemniaki mają gluten? Ziemniaki to warzywa skrobiowe, które naturalnie nie zawierają glutenu. To produkt, który może więc bezpiecznie znaleźć się w menu osób cierpiących z powodu celiakii, czy alergii na gluten. Gluten występuje tylko w niektórych zbożach i ich produktach np. w pszenicy, czy życie.
Pytanie, czy ziemniaki zawierają gluten to jeno z najpopularniejszych wśród osób, które dowiadują się, że nie mogą zjadać tego białka. Nic dziwnego, ziemniaki stanowią naprawdę dużą część codziennej diety dla wielu osób. W przypadku, gdy większa część składników zawierających węglowodany musi zostać usunięta z diety z powodu choroby, może wydawać się, że nie pozostaje zbyt duża ilość innych produktów skrobiowych, które są bezpieczne. Na szczęście ziemniaki w diecie bezglutenowej mogą się pojawiać, co ciekawe nawet w dużych ilościach. To dlatego, że ilość glutenu w ziemniakach wynosi zero.
Gluten to wspólna nazwa białek występujących w ziarnach zbóż, takich jak pszenica i jej odmiany (np. orkisz, kamut , durum, płaskurka), żyto, pszenżyto oraz jęczmień. Gdy mąka z tych zbóż jest mieszana z wodą, białka glutenu tworzą lepką sieć. Gluten to białko, które jest niezastąpione podczas tworzenia rozmaitych wypieków. To dzięki niemu rosną, stają się pulchne i miękkie. Jednak istnieje spora część osób, które muszą wyeliminować ze swojej diety to białko. Są to np. osoby cierpiące z powodu celiakii, czy alergii na gluten.
Ziemniaki to produkty, które są z chęcią zjadane przez większą część osób. To produkt bardzo uniwersalny, który sprawdza się w wielu różnych daniach. Można je piec, gotować i smażyć. Sprawdzają się jako dodatek do głównego dania, ale także zapiekanek, zup, czy sałatek. To także świetna opcja na proste kotlety, czy placki. Ziemniaki mają łagodny smak, więc sprawdzają się w każdym rodzaju dań.
Poza tym, że ziemniaki mogą być bazą naprawdę smacznych posiłków, nawet na diecie bezglutenowej, to wyróżniają je naprawdę wspaniałe właściwości odżywcze. Ziemniaki to zdrowe źródło białka, witamin, składników mineralnych i energii. Prawdziwa skarbnica potasu - w 100 g ziemniaków znajdziemy 443 mg potasu. Potas ma wpływ na poprawę pracy nerek, regulację ciśnienia krwi, korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mięśni. Ziemniaki są dobrym źródłem składników odżywczych, w tym witaminy C potasu oraz witaminy B6. Największą zawartością witaminy C charakteryzują się młode ziemniaki. Podczas przechowywania ilość kwasu askorbinowego stopniowo się zmniejsza. Oprócz witamin ziemniaki zawierają również składniki mineralne takie jak magnez, potas, fosfor, wapń, żelazo, sód i cynk. Są one odpowiedzialne za prawidłową pracę układu pokarmowego, niwelują negatywne skutki stresu, poprawiają kondycję skóry, zapobiegają skurczom mięśni oraz wspomagają wzrok.