Czy ziemniak to warzywo? Co jeszcze warto wiedzieć?
Ziemniaki są podstawą polskiej diety. Podaje się, że ziemniak trafił do Polski w 1683 roku. Jan III Sobieski dostał je w prezencie od cesarza Leopolda I. Ziemniak to roślina z rodziny psiankowatych. Roślina ta wywodzi się z Ameryki Południowej - zaczęto ją tam uprawiać już tysiące lat temu. Przez wiele osób traktowane są nie tylko jako dodatek do obiadu, ale również jedna z porcji warzyw. Jednak czy ziemniak to warzywo?
Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta. Co prawda ziemniak zawiera sporo witamin i fito związków, co niewątpliwie łączy go z innymi warzywami, jednak ze względu na wysoką zawartość skrobi ziemniaki bardzo często przypisywane są do grup węglowodanów złożonych razem z ryżem, czy kaszami. Według klasyfikacji botanicznej ziemniak jednak jest warzywem warzywami, podobnie zresztą traktowane są w kulinariach.
Patrząc na ziemniaki, możesz zastanawiać się: ziemniak, to owoc czy warzywo, a może jeszcze inna grupa? Warto wiedzieć, że ziemniaki to produkty niezwykle cenne, które w większości uważane są za warzywa. Na pewno nie należą one do owoców dlaczego? Według klasyfikacji botanicznej, żeby coś można było uznać za owoc, musi mieć w sobie nasiona i wyrastać z kwiatu rośliny, a ziemniaki nie spełniają tych wymagań. Dlatego ziemniaków nie możemy nazwać owocami. A jak rosną ziemniaki? Ziemniaki to niezbyt wysoka, zielona roślina. Ziemniaki, które zjadamy, są bulwami i wyrastają one z korzeni. Bulwy ziemniaka nie są jego owocami, jakby się mogło wydawać. Owoce ziemniaka są niewielkie i zielone, jednak nie nadają się do spożycia. Jedyną jadalną częścią tej rośliny są zjadane przez nas bulwy.
Możesz zastanawiać się w takim razie czy są zdrowe. Wokół wpływu ziemniaków na zdrowie wyrosło wiele mitów. Z punktu widzenia zdrowego odżywiania kartofle są jednak niezwykle zdrowym dodatkiem. Choć uważane są za tuczące, nie jest to prawda. Mają naprawdę mało kalorii, za to, ze względu na wysoki indeks sytości, pozwalają zaspokoić głód na długi czas. Dlatego to doskonały wybór dla osób na diecie. Niestety zawierają również dość wysoki indeks glikemiczny, przez co nie są polecane osobom z cukrzycą i innymi problemami gospodarki cukrowej. Można w łatwy sposób to jednak zmienić. Jak? Pozwalając na to, by ostygły i użyć ich ponownie. Powstaje w nich wtedy skrobia oporna, która jest nietrawioną przez człowieka frakcją błonnika. Wpływa więc dobrze również na układ pokarmowy, zwłaszcza jelita. Ziemniaki obfitują w potas obniżający ciśnienie krwi oraz magnez, który jest budulcem zębów i kości, poprawia przemianę materii, łagodzi stany zmęczenia i stres. Mają też nieco wapnia, żelaza i fosforu. Dostarczają także niemal wszystkich witamin – najwięcej jest w nich witaminy C. Szare bulwy mają nieco witamin A, B1, B2, B3, B6 i PP. Ziemniaki to też prawdziwa skarbnica potasu. W 100 g ziemniaków znajdziemy aż 443 mg potasu. Potas ma wpływ na poprawę pracy nerek, regulację ciśnienia krwi, korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mięśni. Ze względu na zawarty w nich błonnik nie powodują problemów związanych z układem pokarmowym, wręcz przeciwnie, będą miały na niego bardzo dobry wpływ.