Czy woda z cytryną obniża poziom cukru? Co jeszcze warto wiedzieć?
Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna wynikająca z zaburzonego wydzielania lub działania insuliny - hormonu produkowanego przez trzustkę. Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że według szacunków w 2014 r. na świecie żyło 422 mln dorosłych z cukrzycą. To niezwykle wysoka liczba. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że wiele czynników pozostaje w naszej kontroli. Wiadomo, że niezwykle ważna w tej jednostce chorobowej jest odpowiednia dieta. Odpowiedni sposób leczenia może dobrze wpływać na samopoczucie, a także wpłynąć na zmniejszenie objawów i zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia niebezpiecznych powikłań. W Internecie proponuje się wiele pomysłów na to jak wspomóc leczenie cukrzycy. Jednym z nich jest picie wody z cytryną.
Picie wody przynosi wiele korzyści. Wiele mówi się o tym, że może również korzystnie działać na osoby z cukrzycą. Czy woda z cytryną obniża poziom cukru?
Niestety picie wody z sokiem z cytryny nie jest wystarczającym sposobem na obniżenie poziomu cukru we krwi. Woda z sokiem z cytryny może jednak zwiększyć poziom nawodnienia, co jest niezwykle istotne w poprawie zdrowia.
Wiele osób uważa, że cytryna zbija cukier. To przekonanie często bierze się stąd, że cytryny są owocami niezwykle kwaśnymi, o niskim indeksie glikemicznym i małej ilości cukru. Czy cytryna obniża cukier we krwi? Na to pytanie ciężko jest odpowiedzieć jednoznacznie. Choć faktycznie jest polecanym owocem w tej jednostce chorobowej, to sama z siebie nie będzie remedium dla cukrzyka. Poziom cukru można kontrolować jednak poprzez zbilansowaną. Niezwykle ważny jest oczywiście indeks glikemiczny. Cytryny mają go niski. Dlatego, gdy zamieni się słodkie owoce na cytryny i zadba się o zbilansowanie swojej diety, to faktycznie może to wspomóc leczenie i utrzymanie dobrego zdrowia. Warto wiedzieć, że niewielki dodatek cytryny do wody nie ma zbyt dużego znaczenia dla cukrzycy. Jeśli jednak lubisz smak wody z cytryną i sprawi to, że wypijesz więcej, to możesz sięgać po ten sposób.
Dieta i aktywność fizyczna są ważnie nie tylko w kontroli glikemii – zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę, ale również w redukcji masy ciała, jeżeli pacjent jednocześnie ma nadwagę lub otyłość. Badania wykazują, że redukcja masy ciała o 5-10% przynosi wymierne korzyści w zakresie normalizacji glikemii, poprawy profilu lipidowego oraz ciśnienia tętniczego krwi. Dieta cukrzycowa w przebiegu cukrzycy typu 2 ma na celu przede wszystkim osiągnięcie i utrzymanie prawidłowego – czyli bliskiego normy – stężenia glukozy w surowicy krwi. Stosowanie diety cukrzycowej ma zapobiec wystąpieniu możliwych powikłań tej choroby, w tym stopy cukrzycowej, nefropatii oraz retinopatii. W większości przypadków wystarczy zmiana nawyków żywieniowych, aby spożywane produkty nie podnosiły gwałtownie stężenia glukozy we krwi. Warto wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym (IG < 55). Takie pokarmy składają się głównie z węglowodanów złożonych i zawierają znaczne ilości błonnika pokarmowego, przez co nie powodują gwałtownego wzrostu stężenia glukozy we krwi.