Czy woda gazowana jest zdrowa?

Czy woda gazowana jest zdrowa
Czy woda gazowana jest zdrowa
ikona podziel się
Opublikowano: 10.06.2023 r., 19:50 | Autor: Magda Panek

Woda gazowana spożywana w umiarkowanych ilościach dla osób zdrowych nie szkodzi. Spożywanie nadmiernej ilości wody gazowanej może doprowadzić do wzdęć oraz uczucia dyskomfortu w jamie brzusznej. Woda gazowana może podrażniać śluzówkę żołądka, dlatego przeciwwskazana jest osobom, które cierpią na dolegliwości żołądkowo–jelitowe, wzdęcia oraz zgagę. Wody mocno gazowane są także przeciwwskazane dla osób zmagających się z niewydolnością układu krążenia lub układu oddechowego.

Czy woda gazowana jest zdrowa? Co jeszcze warto wiedzieć?

Woda gazowana to woda, która sztuczne nasycana jest dwutlenkiem węgla. W smaku woda gazowana jest delikatnie kwaśna. Picie wody gazowanej daje uczucie chłodu oraz orzeźwienia - ma to związek właśnie z dwutlenkiem węgla. W dalszej części dowiesz się czy picie wody gazowanej jest zdrowe. Poznasz również rodzaje wody gazowanej. W kuchni wodę gazowaną często dodaje się do ciasta na naleśniki, aby były bardziej puszyste.

A więc czy woda gazowana jest zdrowa? Woda gazowana spożywana w umiarkowanych ilościach dla osób zdrowych nie szkodzi. Spożywanie nadmiernej ilości wody gazowanej może doprowadzić do wzdęć oraz uczucia dyskomfortu w jamie brzusznej. Woda gazowana może podrażniać śluzówkę żołądka, dlatego przeciwwskazana jest osobom, które cierpią na dolegliwości żołądkowo–jelitowe, wzdęcia oraz zgagę. Wody mocno gazowane są także przeciwwskazane dla osób zmagających się z niewydolnością układu krążenia lub układu oddechowego.

Na polskim rynku możemy wyróżnić trzy rodzaje wód w butelkach. Znajdzie się tu:

 • naturalna woda mineralna;
 • woda źródlana;
 • woda stołowa (otrzymuje się ją poprzez dodanie do wody źródlanej naturalnej wody gazowanej lub składników mineralnych o znaczeniu fizjologicznym - np. chlorku, sodu czy wapnia).

Wodę możemy podzielić, także uwzględniając wartość sumy składników mineralnych rozpuszczonych w 1 litrze wody. W tym podziale wyróżnimy:

 • wody bardzo niskozmineralizowane;
 • wody niskozmineralizowane;
 • wody średniozmineralizowane;
 • wody wysokozmineralizowane.

Natomiast wody gazowane możemy podzielić ze względu na stopień nasycenia dwutlenkiem węgla. Możemy wyróżnić wody:

 • nienasycone dwutlenkiem węgla (czyli inaczej mówiąc wody niegazowane);
 • niskonasycone dwutlenkiem węgla;
 • średnionasycone dwutlenkiem węgla;
 • wysokonasycone dwutlenkiem węgla.

Woda gazowana może posiadać wiele cennych składników odżywczych, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. W wodach gazowanych możemy znaleźć następujące składniki mineralne: magnez, potas, sód, wapń, a także siarczany. Dodatkowo dwutlenek węgla, który niezbędne jest do produkcji wody gazowanej, posiada działanie bakteriostatyczne – wypływa na zahamowanie wzrostu flory bakteryjnej.

Podsumowując: wiesz już jaką wodę pić. Ale która zdrowsza - gazowana czy niegazowana? Nie ma wystarczających dowodów potwierdzających, że woda gazowana jest niezdrowa. Stanowi ona doskonałe źródło nawodnienia, tak samo, jak woda niegazowana. Dodatkowo zawartość dwutlenku węgla poprawia smak wody gazowanej, a także Wypływa na odczuwanie uczucia orzeźwienia. Jeśli lubisz wodę gazowaną i nie odczuwasz po niej żadnych dokuczliwych dolegliwości, to bez obawy możesz włączyć ją do swojego codziennego jadłospisu. Woda gazowana ma właściwości, które sprawiają, że warto czasem zastąpić nią wodę niegazowaną. Dodatkowo woda gazowana jest szybciej wchłaniana, dlatego jej spożywanie zalecane jest w diecie sportowców.

Polecane przepisy

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Załóż konto
 • zapisywać ulubione przepisy
 • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
 • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto