Czy wegetarianie jedzą ryby? Co jeszcze warto wiedzieć?
Wegetarianizm to dieta, która zyskuje coraz większą popularność. Nic dziwnego, udowodniono jej wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. Jednak nie wszystkie zasady pozostają jasne. Jedną z nich jest: "Czy wegetarianie jedzą ryby?".
Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Klasyczna dieta wegetariańska zwykle wyklucza wszystkie rodzaje mięsa, nie tylko czerwone, czy drób, ale także ryby. Istnieje jednak odłam wegetarianizmu, który dopuszcza zarówno spożycie ryb, jak i owoców morza i jest to pescowegetarianizm lub ichtiowegetarianizm.
Wiele osób w przechodzących na wegetarianizm zastanawia się również, czy ryba to mięso. Z naukowego punktu widzenia ryba zaliczana jest do produktów mięsnych, ponieważ ma podobny skład chemiczny jak mięso ssaków. Jest również pozyskiwana w dokładnie ten sam sposób, co inne rodzaje mięsa - poprzez zabicie zwierząt. Mylne przekonanie, że ryby nie są mięsem i mogą stanowić część diety roślinnej, wzięło się poniekąd z tradycji religijnej. Podczas postu, kiedy to mięso jest zabronione, ryby wciąż można spożywać. Co rodzi pewnego rodzaju nieporozumienie i prowadzi do tego, że wiele osób zastanawia się czy ryba jest wegetariańska.
Istnieje jednak wegetarianizm z rybami, najczęściej nazywany pescowegetarianizmem. To dlatego, że nie jedzenie mięsa a jedzenie ryb również przynosi wiele pozytywnych skutków zdrowotnych, dla wielu ludzi jest również prostszym sposobem na bardziej ekologiczne jedzenie.
Dieta pescowegetariańska nabiera ostatnio większej popularności, nie tylko pośród celebrytów, ale również zwyczajnych ludzi. Nic w tym dziwnego nie dość, że dieta jest różnorodna, ponieważ pozwala na korzystanie z większej ilości produktów niż dieta wegetariańska, to umożliwia również utrzymanie w świetnej formie ciała i umysłu. Sprawdza się w przypadku osób, które pragną dbać o linię, ale również może działać profilaktycznie względem wielu chorób, takich jak: otyłość, cukrzyca czy choroby układu sercowo-naczyniowego. Ta dieta obfituje w wiele zdrowotnych korzyści ze względu na zmniejszenie udziału nasyconych kwasów tłuszczowych i zwiększenie udziału dobrych kwasów tłuszczowych w tym tych z rodziny Omega - 3. dieta ta zachowuje zasadę ,,złotego środka”. Z jednej strony opiera się na posiłkach roślinnych, a z drugiej wzbogacana jest o ryby i owoce morza. Dzięki tym dodatkom łatwiej dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Tak skonstruowany jadłospis jest uważany nie tylko za najzdrowszy, ale także taki, w którym łatwo jest dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych.
Dlaczego warto jeść ryby?
To doskonałe źródło wielu cennych składników odżywczych. Pomagają zwalczać stany zapalne w organizmie, a także zapobiegać chorobom serca, głównie dzięki dużej zawartości kwasów Omega. Pozwalają też lepiej dbać o odporność, gdyż jako nieliczne z produktów spożywczych zawierają witaminę D. To także dobre źródło witaminy B12, która chroni organizm przed anemią. A dzięki naprawdę sporej ilości witaminy E mogą również poprawiać wygląd skóry. Dlatego warto, by włączyć je do swojego codziennego menu.