Czy wafle ryżowe są zdrowe? Co jeszcze warto wiedzieć?
Czy wafle ryżowe są zdrowe? To pytanie, które na pewno zadaje sobie mnóstwo osób przechodzących na dietę, gdyż zwykle są one proponowane jako zamiennik pieczywa. Faktycznie, mają dużo mniej kalorii niż zwykłe pieczywo, jednak przy okazji nie dostarczają sytości. Wafle ryżowe są mało odżywcze, a z uwagi na obecność białego ryżu mają wysoki indeks glikemiczny – 85 – więc szybko podnoszą poziom glukozy we krwi, która to równie szybko spada niedługo po spożyciu. W efekcie nawet góra wafli ryżowych nie nasyci nas na długo, a wręcz spotęguje apetyt. Ze względu na sposób produkcji nie dostarczają także zbyt wielu witamin. Warto również uważać, by nie przesadzić z ich ilością w diecie - zawierają one bowiem arsen, który w nadmiarze może być niebezpieczny dla zdrowia.
Czy warto jeść wafle ryżowe? Szwedzki Instytut Żywności przeprowadził badania na produktach z ryżu. Okazało się, że większość z nich zawiera bardzo wysokie stężenie arsenu, który jest trucizną. Pierwiastek występuje w toksynach oraz pestycydach używanych na polach uprawnych. Wafle ryżowe to produkt niezwykle przetworzony. Nie dostarcza dużych ilości wartościowych składników. Ma niską kaloryczność to fakt. Dzięki temu pieczywo ryżowe często jest wybierane przez osoby na diecie. Jednak jego właściwości odżywcze nie sprawiają, że jest produktem wyjątkowo polecanym.
Czy wafelki ryżowe szkodzą? Wafle ryżowe mogą szkodzić. Dzieje się tak jednak wtedy, gdy jemy je w nadmiarze. Gdy stanowią niewielką część dobrze zbilansowanej diety, nie sprawiają żadnych problemów. Dla wielu osób wafle ryżowe są jak chrupki. I w takim momencie będą lepszą opcją, gdyż nie zawierają dużych ilości kwasów tłuszczowych, które działają negatywnie na układ krwionośny. Jednak wciąż, nie powinniśmy się nimi objadać. Pamiętaj też, że wafle ryżowe to przekąska, która charakteryzuje się też wysokim indeksem glikemicznym. Dlatego nie będą odpowiednim wyborem dla osób z cukrzycą, czy na diecie o kontrolowanej zawartości cukrów prostych. W takim wypadku lepiej jednak sięgać po przekąski, które mają więcej białka i zdrowych tłuszczów.
Wiele osób uważa, że wafle ryżowe charakteryzują wspaniałe właściwości zdrowotne. Dzieje się tak, gdyż wiele osób uważa, że mają takie same właściwości jak ryż, z którego są zrobione. Niestety nie jest to prawda. Wafle wytwarzane są w procesie ekstruzji – ziarna ryżu poddaje się działaniu bardzo wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia, a następnie obniża się ciśnienie do warunków atmosferycznych. Dochodzi wtedy do nadmuchania ziarna. Powoduje to obniżenie zawartość witamin i składników mineralnych w produkcie, a także aminokwasów: lizyny i metioniny.
Jednak jeśli pojawiają się w menu od czasu do czasu, to raczej nie stanowi to większego problemu. Dobrze jest pamiętać, że samo jedzenie ciężko jest zakwalifikować jako zdrowe lub niezdrowe. Liczy się szerszy kontekst. Wiadomo, że jedzenie mniej odżywczych produktów raz na jakiś czas nie zwiększa ryzyka chorób, dzieje się tak tylko, gdy goszczą one w menu regularnie, w dużych ilościach.