Czy sushi jest zdrowe? Co jeszcze warto wiedzieć?
Sushi to bardzo znana potrawa wywodząca się z Japonii. Składa się ona przede wszystkim z ryżu doprawionego octem ryżowym oraz różnych dodatków, np. surowych lub wędzonych owoców morza, wodorostów nori, grzybów, warzyw lub tofu. Przygotowywane jest zazwyczaj na chwilę przed spożyciem, ponieważ ma bardzo krótki termin przydatności.
Pierwsze wzmianki o sushi pojawiły się już w 718 roku podczas panowania Gensho. Istnieją różne wersje tego, gdzie są początki tego dania, ale przyjmuje się, że sushi powstało na polach ryżowych wzdłuż rzeki Mekong w Azji Południowo-Wschodniej. Ówcześni mieszkańcy tych terenów umieszczali oczyszczone ryby w naczyniach z ryżem. Ryż stawał się kwaśny i był wyrzucany, a to pozwalało na dłużej utrzymać świeżość ryb. W ten sposób konserwowano ryby, bez konieczności ich schładzania. Wraz z pojawieniem się buddyzmu i nakazowi powstrzymania się przed spożywaniem mięsa zaczęto spożywać w Japoni sfermentowany ryż razem z rybą, która była wciąż surowa, ale również lekko zakonserwowana. Z czasem ryż zaczęto marynować w occie i wzbogacać różnymi dodatkami: rybami, warzywami, przyprawami i sosami.
Sushi tradycyjnie spożywa się palcami lub pałeczkami. Podaje się go w towarzystwie sosu sojowego, zielonego chrzanu wasabi oraz marynowanego imbiru. Ten ostatni służy oczyszczeniu kubków smakowych, dlatego powinno się go spożywać pomiędzy różnymi rodzajami sushi.
W polskich restauracjach serwujących sushi to danie cieszy się dużym powodzeniem. Według statystyk, na przełomie 2019 i 2020 roku liczba zamówień sushi do domu wzrosła aż o 135%. Najchętniej w Polsce spożywa się maki oraz sashimi. Pierwszy rodzaj to inaczej „sushi zwijane” podawane w formie roladki przygotowanej z ryżu z dodatkami owiniętego wodorostami. Sashimi to pokrojone w cienkie plastry ryby, mięso lub owoce morza podane z dodatkiem przypraw. W restauracjach spotkać można również nigiri sushi, futomaki czy uramaki. Nigiri to formowane w dłoniach z ryżu owalne paluszki idealne na jeden kęs. Na wierzch układa się odrobinę sushi i najczęściej kawałek ryby. Futomaki w języki japońskim oznacza „gruby” i jest to rodzaj sushi z najbogatszym wnętrzem. Uramaki różni się tym od nigiri sushi, że zewnętrzną część rolki stanowi ryż a wnętrze to wodorosty nori oraz inne dodatki.
Sięgając po to danie, pewnie nie raz zastanawialiście się, czy sushi jest zdrowe i jak przedstawia się jego kaloryczność. Rozłóżmy więc to danie na poszczególne składniki i sprawdźmy.
Ryż to zboże, które jest bardzo bogate w witaminy z grupy B. Znaleźć w nim można również magnez, mangan, selen, fosfor, cynk, kwas foliowy i żelazo. Przede wszystkim jest to dobre źródło łatwostrawnych węglowodanów i dobre źródło energii w diecie.
Według zaleceń Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej przynajmniej 2 razy w tygodniu powinna pojawić się porcja ryby. W tym miejscu określa się, że powinno to być około 150 g produktu lub taka ilość mięsa z ryby, wraz z którym dostarczy się około 250 mg kwasów EPA+DHA. Spożycie dwóch takich porcji tygodniowo zapewni zapotrzebowanie właśnie na te kwasy omega-3. Wskazuje się na ich pozytywne oddziaływanie na większość układów człowieka- krwionośny, trawienny, nerwowy czy immunologiczny. Jednak surowa ryba może nieść za sobą ryzyko przenoszenia różnych chorób, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Jednak w Polsce spotkać można sushi z rybą wędzoną lub smażoną w tempurze.
Do sushi często dodaje się również warzywa świeże lub marynowane, które również są dobrym źródłem witamin i składników mineralnych. Codziennie w diecie dorosłego człowieka i dzieci powinno znaleźć się minimum 400 g warzyw. Nawet takie ilości jak w sushi mają znaczenie dla naszego zdrowia.
Imbir marynowany, z którym podawane jest sushi, to również bardzo zdrowe pożywienie dla naszego organizmu. Ma działanie przeciwzapalne i rozgrzewające, łagodzi mdłości, wzmacnia odporność i dodaje energii.
Sushi jest niesamowicie smaczne, ale czy jest kaloryczne? Jeden kawałek sushi (plaster z rolki) waży średnio 30 g. W zależności od tego, jakie składniki zawiera ma w takiej porcji około 40-50 kcal. Jednak dzięki dużej zawartości ryżu bardzo szybko nadaje uczycie sytości, dzięki czemu nie potrzeba spożyć go w dużej ilości. Odpowiadając n pytanie, czy sushi ma dużo kalorii, należy wziąć pod uwagę, ile faktycznie go spożyjemy. Jedna rolka, czyli około 6-8 kawałków, może mieć do 400 kcal, czyli nie zbyt dużo. Jeśli Twoje żywienie dyktuje dieta np. o obniżonej kaloryczności to spokojnie od czasu, do czasu można pozwolić sobie na taki obiad.
Czy można jeść sushi na diecie łatwostrawnej? Tak, o ile w składnikach nie będzie smażonej lub wędzonej ryby. Sushi to danie fit naprawdę dla każdego.