Czy sok z aronii może zaszkodzić?

Czy sok z aronii może zaszkodzić
Czy sok z aronii może zaszkodzić
ikona podziel się
Opublikowano: 05.06.2023 r., 12:05 | Autor: Magda Panek

Sok z aronii spożywany w zbyt dużych ilościach może doprowadzić do przedawkowania niektórych składników odżywczych oraz witamin. Spożywanie dużych ilości soku z aronii może znacząco obniżyć ciśnienie tętnicze krwi, dlatego nie powinny go spożywać osoby z niskim ciśnieniem tętniczym. Dodatkowo nie powinny spożywać go osoby zmagające się z nadkwasotą żołądka, wrzodami żołądka lub ze stanami zapalnymi żołądka, lub dwunastnicy.

Czy sok z aronii może zaszkodzić? Co jeszcze warto wiedzieć?

Aronia to owoc z rodziny różowatych. W Polsce najczęściej uprawiana jest aronia czarna, rzadziej czerwona. Dojrzałe owoce są jabłkowate i mają średnicę około 1 cm, ich barwa może być czerwona lub czarna. Owoce te są bardzo wartościowe, ponieważ posiadają spore ilości składników odżywczych, które mogą korzystnie wpływać na funkcjonowanie organizmu. W dalszej części dowiesz się ile pić soku z aronii oraz czy można przedawkować jego spożycie.

Jak stosować sok z aronii? W celach leczniczych zalecane jest spożywanie soku z aronii w 3 dawkach po 30 ml. Profilaktycznie można zmniejszyć dawkę do 2 po 25 ml. Sok z aronii kupisz w sklepie lub przygotujesz go samodzielnie w domu.

Jak przygotować domowy sok z aronii? Na początek przygotuj 1 kg aronii oraz 0,5 kg cukru. Aronie umyj, wsyp do garnka i dodaj do nich cukier. Następnie całość gotuj przez około 15 minut, aż cukier się rozpuści, a owoce puszczą sok. Ugotowany sok przelej do drugiego garnka, a owoce przeciśnie przez wyciskarkę. Wyciśnięty sok dodaj do garnka i całość zagotuj. Gotowy, jeszcze gorący sok przelej do wyparzonych butelek lub słoików.

A czy sok z aronii może zaszkodzić? Sok z aronii spożywany w zbyt dużych ilościach może doprowadzić do przedawkowania niektórych składników odżywczych oraz witamin. Spożywanie dużych ilości soku z aronii może znacząco obniżyć ciśnienie tętnicze krwi, dlatego nie powinny go spożywać osoby z niskim ciśnieniem tętniczym. Dodatkowo nie powinny spożywać go osoby zmagające się z nadkwasotą żołądka, wrzodami żołądka lub ze stanami zapalnymi żołądka, lub dwunastnicy.

Aronia to bogate źródło wielu cennych składników mineralnych oraz witamin, które spożywane w odpowiednich ilościach pozytywnie wpływają na funkcje organizmu. Do składników mineralnych obecnych w aronii możemy zaliczyć żelazo, wapń, molibden, miedź, jod, bor oraz mangan, natomiast do witamin witaminę C, E oraz niektóre witaminy z grupy B. Odpowiednia podaż witaminy C wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego, dlatego warto spożywać te pyszne owoce szczególnie w okresie wzmożonej zachorowalności. W aronii znajdziemy również przeciwutleniacze, które zmniejszają produkcję wolnych rodników i przyczyniają się do zmniejszania ryzyka rozwoju chorób nowotworowych oraz spowalniają procesy starzenia się skóry. Obecność rutyny oraz antocyjanów w owocach aronii może przyczyniać się do wzmocnienia naczyń krwionośnych, oraz zwiększania ich elastyczności.

Podsumowując: wiesz już jak stosować sok z aronii oraz ile dziennie go wypijać. Wiesz również, na co działa aronia oraz jakie ma właściwości zdrowotne. Zdrowy owoc ma szerokie zastosowanie w kuchni. Najbardziej popularnym przetworem z aronii jest sok, jednak z owocu można przygotować także nalewki. Aronia świetnie sprawdzi się również jako dodatek do przetworów na zimę. Przed wykorzystaniem owoców aronii w kuchni warto je przemrozić - ma to na celu pozbycie się goryczki. Owoce doskonale sprawdzą się również do przygotowania sosów do dań mięsnych.

Polecane przepisy

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto