Czy soja jest zdrowa? Co jeszcze warto wiedzieć?
Czy soja jest zdrowa? Ze względu na zwiększoną popularność diety roślinnej, soja również zyskuje na popularności. Jednak pojawiają się doniesienia, że może ona mieć negatywne działanie na organizmy, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Prawda jednak jest taka, że należąca do roślin strączkowych soja jest produktem bezpiecznym dla większości osób. Uważać muszą na nią jedynie osoby z alergią, chorujące na niedoczynność lub nadczynność tarczycy, a także cierpiące z powodu zespołu jelita drażliwego.
Nasiona roślin strączkowych to grupa produktów, która wciąż rzadko jest odpowiednio doceniana. Dlatego pojawiają się one na talerzach nie tak często, jak powinny. A jak pokazują ostatnie badania, ich obecność w diecie jest zdecydowanie potrzebna. Jednak inne strączki nie wywołują takiego poruszenia jak właśnie soja. Wiele osób zastanawia się czy produkty sojowe są zdrowe. To czy soja jest zdrowa, czy nie zależy jednak głównie od stanu naszego zdrowia.
Soja ma w kuchni szerokie zastosowanie. Kiedyś najbardziej popularne były kotlety sojowe, teraz w menu częściej gości gotowana soja, a także tofu i napój sojowy. Te produkty są łatwo dostępne, więc bez problemu można z nich korzystać na co dzień, przygotowując smaczne potrawy. Soja ma bardzo delikatny smak, dlatego produkty na jej bazie sprawdzą się w każdym posiłku, tym słodkim i słonym.
Sama soja słynie przede wszystkim z tego, że jest znakomitym źródłem białka, co sprawia, że stanowi idealny zamiennik dla mięsa. Jest też dobrym źródłem witamin z grupy B i wielu składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego. Poza wymienionymi wcześniej peptydami sojowymi, wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi, jak również witaminami i składnikami mineralnymi, w składzie soi stwierdza się także obecność szeregu innych bioaktywnych elementów, takich jak m.in. fitoestrogeny. Umiarkowane spożycie oligosacharydów zawartych w soi może wykazywać korzystne działanie dla naszego zdrowia, stanowiąc pożywkę dla jelitowej mikroflory. Oligosacharydy to prebiotyki, czyli pożywka dla korzystnych dla zdrowia bakterii, np. bifidobakterii. Dodatkowo promują też większe wydzielanie krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych jak propionian i maślan.
Soja jest bogata również w:
- potas,
- wapń,
- fosfor,
- magnez,
- żelazo.
Badania wskazują, że soja może być jednym z czynników zmniejszających ryzyko zachorowania na miażdżycę. Spożywanie soi może być alternatywą dla Hormonalnej Terapii Zastępczej dla kobiet, które nie mogą stosować hormonów zwierzęcych, a cierpią z powodu menopauzy.
Warto pamiętać, że niezwykle rzadko jeden produkt decyduje o tym, czy nasza dieta jest zdrowa, czy nie. Liczy się całokształt decyzji podejmowanych każdego dnia. Warto dbać o swoją dietę na co dzień, wybierając odżywcze i wartościowe produkty. I choć soja ma swoje zalety oraz wady, to jednak zdecydowanie może być częścią zdrowej diety. W odżywczej diecie najbardziej liczy się odpowiedni balans, a także umiar. Każdy produkt, nawet ten zawierający wiele właściwości zdrowotnych, w zbyt dużej ilości nie będzie dla nas dobry. Nadmiar wszystkiego ma skutki uboczne. Oczywiście warto wiedzieć, czy soja jest zdrowa, czy szkodliwa, dzięki temu łatwiej zdecydować jak dużą część naszej diety może stanowić.