Czy sernik piec z termoobiegiem? Co jeszcze warto wiedzieć?
Czy sernik piec z termoobiegiem? Sernik to ciasto, które potrzebuje odpowiedniego traktowania. Należy piec go na środkowej półce piekarnika. Najlepiej nie piec go z termoobiegiem, gdyż ma to negatywny wpływ na jego strukturę. Użycie termoobiegu może prowadzić do pękania i opadnięcia ciasta.
A więc jak piec sernik najlepiej? Niezwykle ważna jest temperatura pieczenia ciasta. Domowy sernik pieczony bez termoobiegu potrzebuje dość wysokiej temperatury, jednak nie można z nią przesadzać. Jeśli pieczesz go w piekarniku, który ma wbudowany termoobieg, możesz skorzystać z tej opcji, jednak sięgnij wtedy po niższe temperatury. To sprawdzony sposób, by ciasto nie wyszło zbyt popękane i nie opadło. Do pieczenia sernika najlepsza będzie funkcja pieczenia „góra-dół”, aby ciasto równomiernie i wypiekało się niezbyt gwałtownie. Oczywiście niektórzy wypiekają go przy użyciu termoobiegu, jednak nie jest to sposób najbardziej polecany. Warto przetestować własny sprzęt i sprawdzić, w jakich warunkach ciasto piecze się najlepiej.
Teraz gdy już wiesz, czy sernik można piec z termoobiegiem, możesz sięgać po ten smaczny wypiek znacznie częściej. Sernik jest ciastem bardzo smacznym, więc sprawdzi się równie do popołudniowej kawy, ale również na uroczystości. To właśnie serniki zwykle goszczą na stołach z okazji świąt. Jeśli brakuje Ci inspiracji jak przygotować go w naprawdę prosty sposób, koniecznie sięgnij do wyróżnionych propozycji. Znajdziesz tam proste przepisy na ciekawe serniki.
Sernik to najpopularniejsze ciasto w Polsce. Ciężko się temu dziwić. Składa się z puszystej warstwy serowej, która ze względu na ciekawe dodatki zaskakuje pysznym, waniliowym smakiem. Sernik sprawdza się na co dzień, do kawy, ale również na wszelkie imprezy, gdyż jest ciastem eleganckim, w dodatku ciężko znaleźć kogoś, kto go nie lubi. Sernik pieczony to jeden z najbardziej tradycyjnych wypieków, a mimo to nie ma jednego uniwersalnego przepisu na sernik idealny. Sernik może być ciężki i treściwy lub delikatny i puszysty.
Do pieczenia sernika dobrze jest wybrać niższe temperatury. Optymalnie – 150–180 stopni. W przypadku gdy masa serowa ma być użyta do tarty, a co za tym idzie – będzie zdecydowanie niższa (ok. 2 cm wysokości), wybieramy górną granicę z naszych widełek temperatury, skracając czas pieczenia. Sernik potrzebuje długiego pieczenia, by uzyskać odpowiednią kremowość. Sernik upiecze się najbardziej równomiernie w kąpieli wodnej. Temperatura pieczenia nie powinna przekraczać 150 stopni - dzięki temu powierzchnia nie pęknie. Ciasto należy studzić przez 30-60 minut w uchylonym piekarniku. Sposobem na uniknięcie opadania jest dodanie całych jaj zamiast ubijania piany.
Sernik pokrywa w niewielkim stopniu codzienne zapotrzebowanie na witaminy oraz minerały. Zawiera w sobie fosfor, magnez, witaminy z grupy B — B2 oraz B12. Sam ser jest źródłem witamin A i D, które mają pozytywny wpływ na wzrok i układ kostny. W porównaniu z innymi słodyczami sernik charakteryzuje się sporą zawartością białka, sodu, wody i witaminy A. Zawiera też dawkę żelaza, magnezu i wapnia.