Czy rabarbar się obiera? Co jeszcze warto wiedzieć?
Rabarbar to doskonały składnik wielu ciast i deserów. Jednak nieco problemu może sprawiać jego obróbka wstępna i termiczna. Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest: czy rabarbar się obiera? Otóż to zależy:
- Łodygi młodego rabarbaru - warto wiedzieć, że tych łodyg nie trzeba obierać, gdyż ich skórka jest miękka i delikatna. Nie będą więc one stanowiły problemu w cieście.
- Łodygi starszych roślin - zwykle są większe i grubsze, dlatego takie łodygi należy obrać. Ich skórka może być włóknista, co będzie miało niekorzystny wpływ na wypiek.
Jak obrać rabarbar? Oto sprawdzony sposób: najlepiej na początku pozbyć się liści i odciąć stwardniałe końcówki. Resztę rośliny opłucz pod bieżącą ciepłą wodą. Dokładnie pozbądź się wszelkich zanieczyszczeń. Za pomocą małego noża chwyć włókna na końcu łodygi i pociągnij je w górę, w ten sposób usuń wszystkie włókna. Gdy skończysz, możesz pokroić rabarbar według uznania. Tak przygotowany rabarbar możesz spokojnie wykorzystywać do dalszej obróbki. Dobrze wiedzieć, że można spożywać to warzywo na surowo, po ugotowaniu lub pieczeniu. Najczęściej rabarbar wykorzystuje się do przygotowania ciasta lub kompotu. Niektóre osoby spożywają rabarbar na surowo z dodatkiem cukru.
Rabarbar to roślina, która wciąż nie gości w diecie tak często, jak powinna. Warto to zmienić, gdyż jest niezwykle korzystna dla zdrowia. Pierwszy raz w Europie roślina pojawiła się w XVI wieku, kiedy została sprowadzona na Wyspy Brytyjskie. Rabarbar obejmuje około 60 różnych gatunków. Roślina odznacza się długimi liśćmi i grubymi ogonkami liściowymi o charakterystycznym zabarwieniu i słodkim smaku. Rabarbar jest źródłem witamin z grupy A, C oraz E. Dodatkowo po upieczeniu wytwarza się w tej roślinie polifenol – rapontygeniny. Składnik ten zapobiega rozwojowi komórek rakowych. Jest bogaty w potas, kwas foliowy oraz błonnik, zawiera również magnez, potas, sód, żelazo oraz wapń. Jedną z jego podstawowych zalet jest to, że dostarcza nam bardzo dużo ważnych dla zdrowia antyoksydantów. Rabarbar ma działanie przeciwzapalne. Ponadto rabarbar ma właściwości przeczyszczające. Rabarbar jest źródłem błonnika, dzięki czemu reguluje procesy trawienia. Zawarte w rabarbarze właściwości sprawiają, że pomaga on również przy problemach ze wzdęciami. Jednak warto wiedzieć, że nie będzie on stanowił dobry wybór dla wszystkich. Warzywa nie poleca się osobom, które cierpią na osteoporozę i reumatyzm. Wypłukuje ono wapń w organizmie, żelazo oraz magnez, dlatego osoby, które cierpią na choroby stawów lub kruchość kości, zdecydowanie powinny zrezygnować ze wszystkich deserów z dodatkiem rabarbaru.
Teraz gdy już wiesz, czy trzeba obierać łodygi rabarbaru ze skórki, możesz śmiało sięgnąć po przepis na bazie tej rośliny. To warzywo doskonale sprawdza się na kompot, ale również do ciasta. Jeśli szukasz sprawdzonych propozycji na to jak wykorzystać je na co dzień, koniecznie sięgnij do tego wpisu, a zwłaszcza wyróżnionych propozycji. Dzięki temu z łatwością zabierzesz się za jego obróbkę i stworzysz niezwykle smaczne dania.