Czy przy refluksie można jeść kiszoną kapustę? Co jeszcze warto wiedzieć?
Czy przy refluksie można jeść kiszoną kapustę? Kapusta i inne kiszonki są postrzegane jako zdrowe produkty, które powinny gościć w diecie. Nie zawsze jednak tak jest. Nie są to produkty zalecane w przypadku choroby refluksowej. Dzieje się tak, ze względu na ich kwaśny odczyn, który podrażnia ściany żołądka i przełyku. Oprócz tego kiszonki zwiększają również ilość kwasu solnego, co może pogarszać objawy choroby. Wart jednak pamiętać, że małe ilości kiszonek mogą być przez niektórych dobrze traktowane. Warto sprawdzić to indywidualnie.
Refluks żołądkowy to schorzenie, w którym treść żołądkowa cofa się do wyższych partii układu pokarmowego. W przypadku tego schorzenia niezwykle istotna jest prawidłowa dieta. Jednym ze wskazań jest dieta lekkostrawna. Zaleca się ograniczenie produktów, które mogą podrażnić układ pokarmowy. A takim produktem jest właśnie kapusta kiszona. Kwaśne produkty zwiększają produkcję kwasu solnego, ale również wpływają na większe podrażnienia układu pokarmowego. Dlatego jedzenie może wpływać negatywnie na zgagę i zwiększać jej objawy.
Niektórzy polecają sok z kiszonej kapusty, by zwiększyć zdrowie układu pokarmowego. Wiele osób twierdzi, że kapusta, zwłaszcza kiszona, to zdrowa opcja, która polepszy działanie układu pokarmowego. Takie działanie może jednak przynieść więcej szkody niż pożytku. Kiszona kapusta jest bowiem silnie podrażniającym produktem. Poleca się wiec ją ograniczyć, zwłaszcza jeśli choroba nie jest w reemisji.
Choroba spowodowana jest niesprawnym działaniem mięśnia dolnego zwieracza przełyku. Jej wystąpieniu sprzyjają czynniki środowiskowe, tj. nieprawidłowy sposób odżywiania, nadmierna masa ciała, brak aktywności fizycznej, stres, palenie tytoniu czy nadużywanie alkoholu. Objawy zgagi możesz złagodzić przez spożycie mleka, które neutralizuje kwaśną treść w przełyku bądź wody niegazowanej oczyszczającej przełyk z zalegającej kwaśnej zawartości. W trakcie choroby refluksowej niezwykle ważna jest dieta. Niektóre produkty mogą bowiem nasilać objawy zgagi. Z czego należy zrezygnować? Oto najczęściej wymieniane produkty:
- cytrusy i soki cytrusowe, przetwory pomidorowe,
- smażone potrawy, dania ostre i słone, ostre przyprawy,
- pikantne i słone sosy, tłuste sosy, majonez,
- produkty marynowane i wędzone,
- produkty konserwowe,
- mocna herbata i kawa, alkohol,
- kwaśne napoje,
- gazowane napoje i wody.
Zamiast tego warto postawić na:
- chude mięsa, wędliny, nabiał i jajka,
- delikatne owoce i warzywa,
- wodę niegazowaną, herbaty i delikatne napary owocowe,
- produkty zbożowe, ziemniaki,
- jeśli tolerowane - orzechy, nasiona i zboża pełnoziarniste.
Niezwykle ważne jest również, to jak wygląda nasz styl życia. Drobne zmiany mogą zmniejszyć występowanie refluksu i poprawić komfort życia. Jedną z takich zmian jest zrezygnowanie z alkoholu i palenia papierosów. Kolejną ważną zmianą jest zadbanie o regularną aktywność fizyczną. Warto jednak pamiętać, by nie wykonywać ćwiczeń fizycznych tuż po zjedzeniu, może to zwiększyć ilość negatywnych objawów ze strony układu pokarmowego.