Czy piwo tuczy? Co jeszcze warto wiedzieć?
Piwo to najstarszy napój alkoholowy spożywany na świecie. Produkowany jest poprzez fermentację słodu jęczmiennego i chmielu oraz drożdży piwnych. Może być produkowane ze słodu ciemnego i jasnego, czemu zawdzięcza ono swój kolor. Wyróżnić możemy piwa górnej fermentacji (ale), która zachodzi w wyższych temperaturach oraz piwa niskiej fermentacji (lager), która zachodzi w niższych temperaturach. W dalszej części dowiesz się, czy kalorie z piwa tuczą. Dowiesz się również czy spowodowane jest tycie.
A więc czy piwo tuczy? Piwo zawiera kalorie, które spożywane w nadmiarze mogą przyczyniać się do przyrostu masy ciała. Umiarkowane spożywanie piwa z równoczesnym prowadzeniem aktywnego trybu życia i zdrowej diety nie powinno przyczyniać się do zwiększenia masy ciała. Najważniejsza jest ilość wypijanego alkoholu, a także jego rodzaj - długotrwały dodatni bilans energetyczny przyczynia się do rozwoju nadwagi oraz otyłości.
A czy piwo ma dużo kalorii? Kaloryczność piwa w głównej mierze zależy od zawartości słodu a tym samym od jego koloru. Piwo jasne o objętości 500 ml zawiera około 245 kcal, natomiast piwo ciemne o tej samej objętości zawiera około 340 kcal. Piwa smakowe często zawierają dodatek cukru lub syropu, przez co ich kaloryczność również jest dość wysoka i sięga około 270 kcal na 500 ml. Dodatkowo im wyższa jest zawartość alkoholu w piwie, tym będzie ono bardziej kaloryczne – każdy gram alkoholu zawiera aż 7 kcal.
A czy piwo zero tuczy? Piwo bezalkoholowe zwykle zawiera mniej kalorii niż te z alkoholem. W 500 ml piwa bezalkoholowego może znajdować się od 100 do 180 kcal. Piwo bezalkoholowe smakowe z dodatkiem cukru lub syropu może być bardziej kaloryczne niż piwo z alkoholem, dlatego warto czytać skład każdego piwa. Nadmiar piwa bezalkoholowego w diecie może przyczyniać się do zwiększenia masy ciała – jak już wspomniano, ważny jest bilans kaloryczny.
Piwo to napój alkoholowy, który najczęściej spożywany jest podczas imprez rodzinnych lub ze znajomymi. Posiada ono jednak zastosowanie w kuchni. Piwo jasne możesz wykorzystać do przygotowania potraw mięsnych, naleśników oraz sosów. Piwo ciemne świetnie sprawdzi się do przygotowania dań z wykorzystaniem serów, jako dodatek do ciast oraz mięs. Piwo korzenne możesz natomiast wykorzystać do aromatyzowania ciast oraz do przygotowania pysznego grzańca. Jako przykład potraw z wykorzystaniem piwa można wymienić zupę pewną, krążki cebulowe w cieście piwnym, ciastka piwoszki, kurczaka pieczonego w piwie lub naleśniki z piwem.
Podsumowując piwo pite wieczorem lub w ciągu dnia może przyczyniać się do zwiększenia masy ciała – nadmiar piwa może wpływać na nadwyżkę kaloryczną. Picie piwa nie zawsze wpływa na zwiększenie masy ciała – spożywanie piwa w połączeniu ze zbilansowana dieta oraz aktywnością fizyczną może prowadzić do utrzymania zerowego bilansu kalorycznego, jak we wszystkim ważny jest umiar. Piwo często podawane jest podczas spotkań rodzinnych lub ze znajomymi, często spożywane je również podczas grilla. Piwo można wykorzystać również jako dodatek do przygotowania potraw.