Czy pieczarki się obiera? Co jeszcze warto wiedzieć?
Pieczarki to doskonały dodatek do wielu dań. Należą do najpopularniejszych grzybów hodowlanych na świecie. Można je dostać w sklepie przez okrągły rok, przez co są wspaniałą opcją na wzbogacenie swojej diety. W sprzedaży dostępne są tradycyjne i dobrze znane pieczarki białe, ale również te mniej popularne - brązowe. Są smaczne i proste w obróbce. Wiele osób zastanawia się jednak, czy pieczarki się obiera przed obróbką termiczną. Choć grzyby te mogą być nieco zabrudzone, to jednak wystarczy tylko umycie ich, by całkowicie je przygotować. Jeśli zamierzasz pieczarki poddać działaniu wysokiej temperatury, nie musisz ich obierać. Należy koniecznie zrobić to tylko w przypadku jedzenia ich na surowo.
Obieranie pieczarek nie jest wcale koniecznie, jak mogłoby się wydawać. Jeśli używa się ich do smażenia, czy gotowania, wystarczy umyć ich kapelusze i nóżki. Ze skórki trzeba je obierać tylko w przypadku, gdy chcemy wykorzystać je na do sałatek lub surówek. Wtedy samo umycie może nie być wystarczające, gdyż nie działa na nie wyższa temperatura.
Zastanawiasz się jak obrać pieczarki? Najłatwiej można to zrobić za pomocą nożyka. Nożykiem podważ skórkę z kapelusza i zdejmuję ją posuwistym ruchem. Następnie zeskrob warstwę wierzchnią z nóżek. Jeśli chcesz, możesz również wydrążyć łyżeczką blaszki. To najłatwiejszy sposób, by pozbawić pieczarki warstwy wierzchniej.
Zastanawiasz się, do czego użyć pieczarek? To doskonały pomysł na dodatek do farszów, sosów, zup, czy dań jednogarnkowych. Możesz również używać pieczarek do sałatek.
Teraz gdy już wiesz, czy trzeba obierać pieczarki, możesz sięgnąć po pyszne dania na ich bazie. Nie masz pomysłu co zrobić z pieczarek? Koniecznie sięgnij po inspiracje przygotowane na tej stronie. Z pieczarek wyczarujesz mnóstwo smacznych dań. Idealnie nadają się do sałatki, czy lekkiej zupy. Dobrze smakują w sosie i podane z kluseczkami, czy makaronem. Pieczarki są najłagodniejszymi ze wszystkich grzybów sprzedawanych na rynku i najlepiej smakują w połączeniu z innymi, bardziej ziemistymi odmianami grzybów.
Czy warto włączyć pieczarki do swojego menu? Jak najbardziej. Choć wiele osób twierdzi, że nie zawierają one zbyt dużej ilości minerałów, to nie jest to prawda. Badania naukowe potwierdzają przeciwnowotworowe, odpornościowe, antybakteryjne i genoprotekcyjne właściwości pieczarek. Pieczarka ma dość dużo witamin z grupy B – przede wszystkim niacyny i ryboflawiny. Jako jeden z niewielu produktów dostarcza także niewielkie ilości witaminy D – składnika obecnego w małych ilościach tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego. Pieczarki zaliczane są do żywności funkcjonalnej, czyli takiej, która oprócz odżywiania organizmu, wpływa na niego wzmacniająco. Pieczarki stanowią cenne źródło niektórych witamin i przeciwutleniaczy, są niskokaloryczne, zawierają niewiele tłuszczu, a jednocześnie w ich wnętrzu ukryte jest dużo błonnika i wody. Pojedyncze badania pokazują, że spożywanie pieczarek może obniżać poziom glukozy poprzez zwiększenie wydzielania insuliny. Dlatego warto zadbać o ich obecność w diecie.