Czy owoc kaki jest szkodliwy?

Czy owoc kaki jest szkodliwy
Czy owoc kaki jest szkodliwy
ikona podziel się
Opublikowano: 19.05.2023 r., 17:44 | Autor: Patrycja Czerwiak

Kaki jest owocem niezwykle popularnym, zwłaszcza jesienią i zimą. Bardzo często mówi się o tym jak dobry ma wpływ na całe ciało. Wiele osób zastanawia się, czy na pewno ma on tylko dobry wpływ na organizm. A więc czy owoc kaki jest szkodliwy?

Kaki jest źródłem wielu cennych witamin i składników. Jednak wśród nich jest również cukier. Należy wiedzieć, że w tym owocu jest go całkiem sporo - około 12 g na 100 g produktu, przez co łatwo o zjedzenie go w zbyt dużej ilości. To sprawia, że owoc ten może mieć negatywny wpływ na osoby z cukrzycą. Należy również uważać na maluchy - ten owoc łatwo może uczulać. Dla pozostałych osób jest jednak bezpieczny.

Czy owoc kaki jest szkodliwy? Co jeszcze warto wiedzieć?

Kaki jest owocem niezwykle popularnym, zwłaszcza jesienią i zimą. W Chinach od tysięcy lat wysoko ceni się hurmę i nazywa się ją „drzewem siedmiu cnót”, ze względu na jego właściwości. Ten egzotyczny dojrzały owoc – persymona ma galaretowaty, jędrny miąższ. Smak persymony jest ciekawy, porównać go można do smaku słodkich śliwek. Kształtem przypomina pomidora, ale jest bardzo słodki. Po przekrojeniu persymony w poprzek można dostrzec charakterystyczny wzór w miąższu przywodzący na myśl gwiazdę. Stanowi bogate źródło antyoksydantów, zwłaszcza barwników karotenowych, które wspomagają organizm w walce z infekcjami i chronią narząd wzroku. Bardzo często mówi się o tym jak dobry ma wpływ na zdrowie. Wiele osób zastanawia się, czy na pewno ma on tylko dobry wpływ na organizm. A więc czy owoc kaki jest szkodliwy?

Kaki jest źródłem wielu cennych witamin i składników. Jednak wśród nich jest również cukier. Warto wiedzieć, że w tym owocu jest go całkiem sporo - około 12 g na 100 g produktu, przez co łatwo o zjedzenie go w zbyt dużej ilości. To sprawia, że owoc ten może zaszkodzić osobom z cukrzycą. Należy również uważać na maluchy - ten owoc łatwo może uczulać. Dla pozostałych osób jest jednak bezpieczny. Jest uważany za produkt bezpieczny i zdrowy, zawierający wiele cennych składników.

Kaki obfituje w pozytywne właściwości odżywcze. Głównie ze względu na to, jakie witaminy oraz cenne związki zawiera. Owoce kaki cieszą się dużym powodzeniem, ponieważ są bogate w witaminy, składniki odżywcze i minerały. Poza tym zawierają wiele błonnika oraz przeciwutleniaczy. Kaki przypisuje się nawet działanie antynowotworowe. Jeden owoc o wadze 168 g to aż 55% dziennego zapotrzebowania na witaminę A. Owoc kaki to mieszanka wielu silnych antyoksydantów. Oprócz witaminy A zawiera beta-karoten, likopen, zeaksantynę, luteinę, oraz kryptoksantynę. Ponadto, w owocach kaki znajdziemy witaminę B6 w formie pirydoksyny, jak również inne witaminy z grupy B. Taka kompozycja składników odżywczych sprawia, iż owoc kaki redukuje poziom „złego” cholesterolu LDL, co jednocześnie obniża ryzyko zawału serca. Owoce kaki zawierają również wiele cennych dla organizmu, zwłaszcza dla układu odpornościowego, substancji, m.in. flawonoidy, polifenole i przeciwutleniacze. Mają one działanie przeciwzapalne.

Jak wybierać kaki? Kaki należy kupować w momencie, kiedy owoc jest dojrzały. Wtedy smakuje najlepiej. Jeśli kupimy niedojrzały owoc, będzie w smaku gorzki, a jego konsystencja będzie dość twarda. Miąższ kaki powinien mieć konsystencję galaretki. Jeśli kupujemy owoc dojrzały, to powinniśmy go zjeść jak najszybciej, ponieważ szybko się psuje. Dojrzałe owoce kaki należy przechowywać w lodówce, a niedojrzałe odłożyć w ciepłe miejsce. Suszone natomiast poleca się trzymać w zamkniętym pojemniku.

Wiele osób zastanawia się również czy skórka kaki jest szkodliwa. Otóż jest ona bardzo bezpieczna. Skórka tego owocu jest jadalna, nie trzeba obierać owoców. Dodatkowo zawiera ona najwięcej cennych polifenoli i karotenoidów, o silnych właściwościach przeciwutleniających.

Polecane przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto