Czy orzech to owoc? Co jeszcze warto wiedzieć?
Orzechy są częścią diety i sztuki kulinarnej od bardzo dawna. Można je przygotowywać na wiele sposobów. Wiele osób zastanawia się, czym właściwie jest orzech. Czy orzech to owoc? A może coś innego? Otóż odpowiedź nie jest taka łatwa.
Dla wielu osób orzech, to po prostu orzech lub bakalie. W sensie botanicznym należą one jednak do owoców drzew orzechowych. Wiele spośród jadanych orzechów należy do nasion pestek roślinnych. Warto również wiedzieć, że orzechy ziemne, należą do roślin strączkowych, czyli botanicznie są warzywami. Jeśli chodzi o kulinaria, to zwykle traktuje się orzechy jako oleisty dodatek, czy nasiona i nie używa się ich w ten sam sposób co owoce.
"Orzech to owoc czy warzywo" to pytanie, które zadaje sobie na pewno niejedna osoba. W sensie biologicznym orzechy jadalne są owocami. Choć mogą się z nimi nie kojarzyć. Owoce zwykle przywodzą na myśl miękkie i słodkie produkty, co nie sprawdza się w przypadku orzechów. Część z orzechów, takich jak: orzech włoski, migdał, czy orzechy nerkowca są nasionami, a nie owocami. Gatunki orzechów, które zaliczamy do owoców to: orzech laskowy, orzech szary, czy kasztany jadalne. Te odmiany jednak nie goszczą w menu tak często.
Jednak nie wszystkie orzechy są nasionami lub owocami drzew. Jakie orzechy nie rosną na drzewie? Są to niezwykle popularne fistaszki. Orzechy ziemne, nazywane są tradycyjnie orzechami, jednak tak naprawdę nimi nie są. Należą do roślin strączkowych i jak sama nazwa wskazuje, rosną pod ziemią. Z tego względu nie są owocami, a warzywami. Wyłącznie klasyfikacja kulinarna utrwaliła w świadomości ludzi, że są one orzechami. Wpływ na to w głównej mierze mają właściwości odżywcze orzeszków ziemnych zbliżone do innych orzechów.
Orzech zaliczany jest do owoców, składa się z łupiny chroniącej jadalny środek. Nasiona prawdziwych orzechów schowane są w łupinach, które nie otwierają się, aby je uwolnić. Przykładem takich orzechów są orzechy laskowe czy kasztany. Spośród wszystkich gatunków orzechów, w Polsce ze względów klimatycznych, możemy uprawiać jedynie orzechy laskowe, włoskie i orzeszki ziemne (przynajmniej jeśli chodzi orzechy jadalne).
Najpopularniejsze orzechy to:
- orzechy włoskie,
- orzechy laskowe,
- orzechy pistacjowe,
- orzechy nerkowca,
- migdały,
- orzeszki piniowe,
- orzechy kokosowe.
Orzechy charakteryzuje zwykle duża zawartość tłuszczów i względnie spora ilość białka. Można je wykorzystywać w diecie na wiele różnych sposobów. Dodawać do sałatek, czy deserów, a także przygotować z niego masło orzechowe. Tworzy się z nich również cenne oleje. Orzechy są niezwykle zdrowe. To prawdziwa skarbnica wielu witamin i cennych związków. Zawierają jedno i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, dzięki którym stanowią ważny element profilaktyki otyłości, cukrzycy oraz nowotworów. Dlatego jak najczęściej powinny gościć w menu.
Podsumowując, z botanicznego punktu widzenia większość orzechów to nasiona owoców, podczas gdy prawdziwe orzechy, takie jak kasztany, żołędzie i orzechy laskowe, same w sobie są owocami. Wyjątkiem są orzeszki ziemne, ponieważ są to rośliny strączkowe, a zatem technicznie warzywo.