Czy obierać imbir do herbaty?

Czy obierać imbir do herbaty
Czy obierać imbir do herbaty
ikona podziel się
Opublikowano: 01.04.2023 r., 21:33 | Autor: Patrycja Czerwiak

Czy obierać imbir do herbaty? Obieranie imbiru nie jest konieczne, skórka jest jadalną częścią. Jednak zwykle kupujemy go ze źródła, co którego nie mamy 100% pewności - skórka może być zanieczyszczona. W dodatku dla wielu osób skórka imbiru nie jest zbyt przyjemna pod względem sensorycznym. Najlepiej więc obrać skórkę przed dalszym wykorzystaniem imbiru.

Czy obierać imbir do herbaty? Co jeszcze warto wiedzieć?

Imbir to przyprawa, która przez wielu ceniona jest za swój wyjątkowy aromat, ale również wpływ na zdrowie. W sklepach dostępny jest zarówno świeży imbir, jak i ten sproszkowany. Warto jednak sięgać po ten świeży. Korzeń imbiru można używać na wielu sposobów. Wiele osób zastanawia się jednak czy musimy obierać imbir.

A więc czy obierać imbir do herbaty? Obieranie imbiru nie jest konieczne, skórka jest jadalną częścią. Jednak zwykle kupujemy go ze źródła, co którego nie mamy 100% pewności - skórka może być zanieczyszczona. W dodatku dla wielu osób skórka imbiru nie jest zbyt przyjemna pod względem sensorycznym. Najlepiej więc obrać skórkę przed dalszym wykorzystaniem imbiru.

Teraz gdy już wiesz, czy powinniśmy obierać imbir ze skóry, możesz sięgać po niego częściej. Doskonale sprawdzi się nie tylko w napojach, ale również jako dodatek do zup, makaronów, czy dań jednogarnkowych.

Obieranie imbiru ze skóry jest niezwykle proste! A sprawdzony sposób:

  1. korzeń możesz obrać przy pomocy obieraczki do warzyw,
  2. imbir z łatwością obierzesz łyżeczką do herbaty,
  3. korzeń można też obierać przy pomocy nożyka.

Dlaczego warto sięgać po napar z imbirem? To niezwykle zdrowa przyprawa. Imbir wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, a poza tym ma działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Imbir wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego (zwiększa wydzielanie śliny i soku żołądkowego, a tym samym ułatwia trawienie) i immunologicznego. Jest szczególnie chętnie stosowany w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Dużo mówi się także o jego właściwościach, które wspierają utratę zbędnych kilogramów. Herbatka z imbirem łagodzi kaszel, rozrzedza śluz, hamuje skurcze oskrzeli, działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, dlatego zalecana jest przy nieżytach i stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. Napary z imbiru poleca się również dla osób, które doświadczają niestrawności lub czują nudności. Imbir świetnie sprawdza się w zmniejszaniu objawów choroby lokomocyjnej u dzieci i dorosłych, jest więc świetną alternatywą dla tabletek z apteki.

A jak zrobić dobrą herbatę z imbirem? Oto prosty przepis na ten napój:

  1. Do szklanki wsyp herbatę lub włóż torebkę.
  2. Zagotuj wodę i zalej nią herbatę.
  3. Do napoju dodaj rozdrobniony imbir, plasterek cytryny i łyżeczkę miodu.
  4. Całość dokładnie wymieszaj.

Herbatę ostudź lekko i dopiero pij. Pamiętaj, by nie spożywać zbyt gorących napojów. Mają one negatywne działanie naszą jamę ustną, ale również przełyk. Taka herbata sprawdzi się doskonale zwłaszcza jesienią i zimą.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że nawet zioła nie mogą być stosowane przez wszystkich. Podobnie imbir. Przeciwwskazania do jego spożywania dotyczą m.in. osób, które chorują na schorzenia żołądka. Imbir może podrażniać bowiem śluzówkę żołądka. Nie będzie też dobrym wyborem dla osób z chorobą refluksową, gdyż duże ilości tej przyprawy mogą nasilać objawy choroby. Nie poleca się również jego używanie w przypadku przyjmowania preparatów na obniżenie ciśnienia krwi.

Polecane przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto