Czy można smażyć na oliwie z oliwek? Co jeszcze warto wiedzieć?
Oliwa z oliwek zawiera składniki odżywcze, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystanie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Spożywanie tłuszczów zawartych w oliwie sprzyja wchłanianiu witaminy A, D, E oraz K - są to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Oliwa z oliwek to doskonałe źródło jednonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 oraz omega-6. Kwasy te spożywane w odpowiednich ilościach oraz proporcjach korzystanie wpływają na kondycje układu sercowo-naczyniowego. Jest ona również skarbnicą witaminy E, która zaliczana jest do przeciwutleniaczy (związki te zmniejszają produkcję wolnych rodników i zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych). Dodatkowo witamina E bierze udział w syntezie substancji przeciwzakrzepowych. Spożywanie oliwy z oliwek w formie surowej może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie.
Ale czy można smażyć na oliwie z oliwek? Oliwa posiada wysoki punkt dymienia, dlatego świetnie sprawdzi się do smażenia. Oliwa ekstra virgin posiada punkt dymienia do 207°C. Temperatura smażenia na głębokim tłuszczu wynosi około 150-200°C, dlatego oliwa z oliwek jest bezpiecznym wyborem, jeśli chodzi o smażenie. Oliwa z oliwek jest również tłuszczem wydajnym, ponieważ podczas ogrzewania zwiększa swoją objętość, dlatego wykorzystamy jej zdecydowanie mniej niż oleju rzepakowego, masła klarowanego czy smalcu. Ale co to punkt dymienia? Jest to najniższa temperatura, w której tłuszcz zaczyna dymić - w wyniku działania zbyt wysokiej temperatury z cząsteczek tłuszczu powstają wolne kwasy tłuszczowe oraz glicerol. Im wyższa jest temperatura dymienia tłuszczu, tym do wyższych temperatur możemy go rozgrzać.
Na rynku znajdziemy kilka odmian oliwy z oliwek posiadających różne właściwości. Do najważniejszych odmian oliwy z oliwek zaliczana jest:
- oliwa extra virgin, która jest najdroższa. Jest to produkt pozyskiwany z pierwszego tłoczenia, na zimno. Jest całkowicie naturalna i nie zawiera żadnych dodatkowych substancji. Ten rodzaj oliwy najlepiej wykorzystać do przygotowania dań na zimno lub krótko podsmażyć na niej inne produkty.
- oliwa virgin, której poziom kwasowości waha się w granicach 0,8-2%. Świetnie sprawdzi się do przygotowania dań na ciepło oraz na zimno.
- oliwa rafinowana, która jest pozyskiwana w procesie produkcji oliwy z pierwszego tłoczenia. Oliwa ta jest niezdatna do spożycia na surowo, ponieważ posiada zbyt wysoką kwasowość. Możemy wykorzystać ją do smażenia lub gotowania.
- oliwa z wytłoczyn oliwnych, która charakteryzuje się najgorszą jakością. Aby produkt był dobry do spożycia, należy podać go procesowi rafinacji. Oliwa charakteryzuje się dużą klarownością i zaleca się ją do smażenia. Najczęściej stosowana jest w zakładach przemysłowych, ponieważ posiada ceny adekwatne do jakości.
Podsumowując: wiesz już, na jakiej oliwie możesz smażyć. Oliwa do smażenia świetnie sprawdza się z powodu wysokiej temperatury dymienia. A jak smażyć na oliwie? Dobrze rozgrzej ją na patelni i dopiero wtedy zacznij smażyć produkty spożywcze - wysoka temperatura sprawia, że produkt smażony nie wchłonie zbyt dużo tłuszczu.