Czy można mrozić szczypiorek? Co jeszcze warto wiedzieć?
Czy można mrozić szczypiorek? Szczypiorek to roślina, która świetnie znosi mrożenie. Nie musisz się więc obawiać i możesz spokojnie mrozić szczypiorek. Dobrze jest go wcześnie pokroić, by zyskać formułę, z której można skorzystać od razu po rozmrożeniu.
Mrożenie szczypiorku to doskonały sposób na przedłużenie jego świeżości. Szczypiorek przechowywany w temperaturze pokojowej szybko traci jędrność, smak i świeżość. Natomiast mrożony szczypior zachowuje wszystkie swoje właściwości przez naprawdę długi czas.
Jak prawidłowo mrozić szczypiorek? Oto sprawdzony sposób:
- najlepiej szczypiorek umyć przed mrożeniem, jednak należy go później bardzo dokładnie wysuszyć. W innym wypadku niestety będzie zamarzał z bryłkami lodu wokół, co utrudnia jego używanie, może też powodować sklejanie się większych ilości zioła.
- Szczypiorek należy drobno poszatkować.
- Szczypiorek należy zapakować do torebek przeznaczonych do mrożenia i ułożyć na płasko w zamrażalniku, tak by nie stykały się za bardzo ze sobą.
Innym sposobem na zamrażanie szczypiorku, jest jego zmieszanie i mrożenie w pojemniku na kostki. Umieść w tacce na lód w kostkach. Tackę na kostki lodu wypełnij szczypiorkiem do około 2/3 wysokości. Szczypiorek zalej wodą lub oliwą z oliwek. Musisz upewnić się, że jest całkowicie zanurzony w płynie. Zabezpiecz tackę. Owiń tacę warstwą folii spożywczej, a następnie umieścić ją w zamrażarce.
Niezwykle ważne jest też prawidłowe przechowywanie szczypiorku. Szczypiorek można przechowywać zarówno w szklanych, jak i plastikowych pojemnikach przeznaczonych do mrożenia. Dzięki temu nie będzie chłonąć zapachów z lodówki.
Szczypiorek można zamrażać w tych postaciach przez ok. 6 miesięcy. Przez ten okres smak pozostanie bez zmian. Należy jednak pamiętać, że tekstura będzie się z czasem pogarszać. Gdy mrozisz szczypiorek, niezwykle ważne jest więc oznaczenie daty na opakowaniu. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak długo szczypiorek spędził już w lodówce.
Szczypiorek to zioło, które doskonale sprawdza się w kuchni. Możesz używać go w wielu różnych daniach. Sprawdzi się doskonale w jajecznicy, ale również w smacznej paście na bazie twarogu. Możesz też dodawać go do dipów, czy sosów sałatkowych. Szczypiorek urozmaici każde danie lekko ostrym smakiem i aromatem. Pasuje nie tylko do wiosennych dań, choć w każdym posiłku wprowadza odrobinę świeżości.
Czy warto włączyć szczypiorek do swojego menu? Jak najbardziej! To zioło przepełnione wieloma witaminami i składnikami prozdrowotnymi. Szczypiorek to roślina niskokaloryczna, będąca bogatym źródłem witamin i składników mineralnych. Zawiera zwłaszcza dużo witaminy C, ale także witaminy B1 i B2, karoten, kwas foliowy oraz liczne sole mineralne: potas, sód, magnez, wapń, fosfor i chlor. Poprawia prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego, obniża poziom cholesterolu i wzmacnia odporność organizmu. Zawiera siarkę i związki organiczne, które wykazują właściwości przeciwnowotworowe. Intensywny aromat zapewnia mu wysoka zawartość olejków eterycznych, które obecne są również w klasycznym czosnku oraz w cebuli. Olejki te mają silne właściwości bakteriobójcze, co w połączeniu z siarką sprawia, że szczypiorek jest wyjątkowo pomocny w zwalczaniu infekcji oraz stanów zapalnych.